انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  14:43   

تاکید ائتلاف بین‌المللی بر پایبندی به فرمان عبدالمهدی درباره پرواز بر فراز عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان - ائتلاف بین المللی ضد داعش تاکید کرد که به فرمان اخیر نخست وزیر عراق مبنی بر ممنوعیت پرواز در حریم هوایی این کشور بدون دریافت مجوز از وی پایبند است.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه خبری السومریه نیوز، فرماندهی ائتلاف بین المللی ضد داعش به رهبری آمریکا صبح امروز (شنبه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد که شماری از فرماندهان ارشد آن با برخی از مسئولان وزارت دفاع عراق دیدار کردند تا فرمان اخیر عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور مبنی بر ممنوعیت انجام هر گونه پروازی در حریم هوایی کشورش بدون دریافت مجوز از وی را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

بنا بر آن چه در این بیانیه آمده، ائتلاف بین المللی خاطر نشان ساخته که به عنوان یک مهمان در چارچوب مرزهای تحت حاکمیت عراق، به تمامی قوانین و دستورات دولت این کشور پایبند است و دستورات دریافتی از شرکای عراقی خود هنگام اجرای فرمان عبدالمهدی را نیز بی درنگ رعایت خواهد کرد.

این در حالی است که نخست وزیر عراق چهارشنبه هفته گذشته در جلسه شورای امنیت ملی دستور داد تمامی مجوزهای مربوط به پرواز هواپیماهای مختلف از جمله جنگنده، بالگرد و پهپاد بر فراز آسمان این کشور، برای همه طرف های عراقی و غیر عراقی لغو شود و از این پس نیز برای صدور مجوز انجام هر گونه پروازی، به موافقت خودش به عنوان فرمانده کل نیروهای مسلح نیاز باشد.

عبدالمهدی ضمن درخواست از طرف های مختلف برای پایبندی به این فرمان وی، هشدار داد که هر گونه پروازی خارج از چهارچوب این فرمان، پرواز دشمن شمرده می شود و پدافند هوایی عراق نیز بی درنگ با آن برخورد خواهد کرد.

این در حالی است که تاکنون دلیل واقعی انفجار دوشنبه هفته گذشته در انبار مهمات نیروهای حشد الشعبی در اردوگاه نظامی صقر متعلق به نیروهای پلیس فدرال در منطقه الدوره در جنوب شهر بغداد، پایتخت عراق که یک کشته و 29 زخمی بر جای گذاشت، به صورت رسمی اعلام نشده با این حال برخی منابع سیاسی و امنیتی در این کشور از احتمال وقوع انفجار مذکور در نتیجه حمله هوایی آمریکا یا رژیم صهیونیستی خبر می دهند.

برچسب‌ها:
#عراق
#عبدالمهدی
#پرواز هواپیما
#ائتلاف بین المللی