انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  14:06   

مراد یتکین:

ترکیه آماده ورود به سوریه در صورت عدم توافق با آمریکا است

سرویس ترکیه - مراد یتکین، روزنامه نگار معروف ترکیه در یادداشتی تحت عنوان "ترکیه به آمریکا فشار زیادی برای عملیات مشترک وارد می کند ولی موانع زیادی وجود دارد" با اشاره به سفر خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به شانلی اورفا از آمادگی ترکیه برای ورود به سوریه در صورت عدم توافق با آمریکا خبر داد.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، مراد یتکین، روزنامه نگار معروف ترکیه در یادداشتی تحت عنوان "ترکیه به آمریکا فشار زیادی برای عملیات مشترک وارد می کند ولی موانع زیادی وجود دارد" با اشاره به سفر خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه به شانلی اورفا برای بررسی جزئیات تاسیس مرکز عملیات مشترک ترکیه – آمریکا در راستای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه عنوان کرد: مسئله اصلی مسله عمق منطقه امن در شمال سوریه است که مذاکرات هنوز به صورت فشرده در این خصوص ادامه دارد. سفر آکار به شانلی اورفا که به منظور تفتیش صورت گرفته است در واقع دو هدف را دنبال می کند. اولین هدف این است که وزیر دفاع ترکیه از نزدیک نحوه آمادگی نیروهای مسلح ترکیه را سنجیده و در خصوص این که هر موقع رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه دستور حرکت داد آیا این آمادگی در ارتش وجود دارد یا نه را از نزدیک تثبیت کند. دومین هدف از این سفر پیام به آمریکا است. آکار به آمریکا این پیام را مخابره می کند که هر چه سریعتر باید اقدام صورت بگیرد.

در ادامه این یادداشت آمده است: اردوغان چه آمریکا باشد چه نباشد در پی ایجاد یک حرکت در شرق فرات است از همین رو همزمان با مذاکراتی که با آمریکایی ها دنبال می کند واحدهای نظامی خود را نیز به حالت آماده باش کامل درآورده است. در واقع ترکیه به آمریکا پیام می دهد که تا چه اندازه در این خصوص آماده بوده و جدی است. ولی مشکلات در راه این همکاری بسیار زیاد است. کار به این آسانی نیست. ترکیه در صورت عدم توافق با آمریکا نشانه ها برای ورود یک جانبه به سوریه را افزایش داده است.

 

کد خبرنگار: 30102

برچسب‌ها:
#ترکیه
#سوریه
#آمریکا