انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  15:36   

مهم ترین محورهای مذاکراتی هیئت پیشمرگ در سفر به‌ بغداد

سرویس عراق و اقلیم کردستان – هیئتی عالی رتبه از وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان عراق قرار است به‌ بغداد سفر و بر سر موضوعات مورد اختلاف و حساس به‌ ویژه‌ وضعیت امنیتی مناطق مورد مناقشه‌ با مقامات وزارت دفاع عراق مذاکره‌ کند.
 

به‌ گزارش کردپرس، مقامات نظامی و سیاسی اقلیم کردستان از سفر قریب الوقوع هیئت عالی رتبه‌ نظامی به‌ بغداد خبر می دهند.

یکی از مقامات وزارت پیشمرگ اقلیم کردستان در گفتگو با پایگاه‌ رسمی حزب دمکرات کردستان (پارتی) اعلام کرد: هفته‌ آینده‌ هیئتی عالی رتبه‌ از وزارت پیشمرگ برای بررسی وضعیت پرداخت حقوق و بودجه‌ نیروهای پیشمرگ از سوی دولت مرکزی و تحرکات داعش در مناطق مورد مناقشه‌ به‌ بغداد سفر می کند‌ و با هیئت وزارت دفاع عراق مذاکره‌ خواهد کرد.

بابکر فقی احمد اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ کابینه‌ نهم دولت اقلیم کردستان و وزارت پیشمرگ،  هیئتی عالی رتبه‌ از وزارت پیشمرگ به‌ بغداد سفر خواهد کرد و با هیئت وزارت دفاع عراق دیدار می کند.

وی، محورهای مذاکرات هیئت عالی پیشمرگ در بغداد را موضوع پرداخت بودجه‌ و حقوق نیروهای پیشمرگ از سوی دولت مرکزی، مسائل و مشکلات مربوط به‌ مجروحین نیروی پیشمرگ در جنگ با داعش و تحرکات و فعالیت های تروریستی داعش در مناطق مورد مناقشه‌ اعلام کرد.

این مقام وزارت پیشمرگ، از افزایش حضور و گسترش فعالیت های عناصر مسلح داعش در مناطق مورد مناقشه‌ به‌ ویژه‌ محورهای تماس میان نیروهای پیشمرگ و ارتش عراق ابراز نگرانی کرد و از درخواست وزارت پیشمرگ از ارتش عراق برای همکاری اطلاعاتی فی مابین در خصوص این موضوع خبر داد.

بابکر فقی احمد پیش بینی کرد که‌ طی هفته‌ آینده‌ هیئت عالی وزارت پیشمرگ به‌ بغداد سفر کند.

بر اساس این خبر، بغداد تاکنون از پرداخت 7 ماه‌ حقوق ماهیانه‌ نیروهای وزارت پیشمرگ سر باز زده‌ است و مقام مورد اشاره‌ وزارت پیشمرگ گفت که‌ این موضوع و تعریف مکانیسمی برای پرداخت حقوق و تامین امتیازات این نیرو در برنامه‌ کاری گفتگوها در بغداد خواهد بود.

شایان ذکر است، سهم بودجه ای اقلیم کردستان از بودجه سالانه عراق همیشه یکی از موارد اختلافی میان طرفین بوده است. در این میان از سال ٢٠٠٣ به بعد هیچ گاه حقوق کارمندان اقلیم کردستان و نیروهای پیشمرگ در چارچوب بودجه ای خاص در بودجه فدرال تعیین نشده بود و هر گاه اختلافات سیاسی میان اربیل و بغداد تشدید می شد، اولین اقدام از سوی بغداد برای فشار بر اقلیم کردستان، قطع پرداخت بودجه حقوق بگیران دولتی در اقلیم بود.

در این میان، کردها همیشه از به حاشیه راندن نیروهای پیشمرگ به عنوان بخشی از منظومه دفاعی عراق انتقاد داشتند.

در بودجه سال ٢٠١٩ این مسئله حل شد و بودجه ای ویژه برای نیروهای لشکری و کشوری اقلیم کردستان در بودجه عراق تصویب شد و موضوع مربوط به بودجه موارد مذکور از موضوع پایبندی یا عدم پایبندی به توافق های مربوط به فروش نفت مجزا و سوا شد.

بند ب ماده‌ 10 قانون بودجه‌ عمومی سال 2019 عراق، مربوط به‌ بودجه‌ نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان است.

این برای اولین سال بود که‌ بودجه‌ نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان با تعیین میزان آن در بودجه‌ سالانه‌ کشور عراق مشخص گردید.

 میزان بودجه‌ نیروهای پیشمرگ در بودجه‌ کل کشور برای هر ماه‌ 68 میلیارد دینار و در مجموع برای کل سال مالی 816 میلیارد دینار تعیین شد. این ردیف بودجه‌ در بودجه‌ وزارت دفاع و نیروهای مسلح دولت فدرال تخصیص یافت، اما بر اساس گفته‌ مقامات کُرد تاکنون به‌ دولت اقلیم کردستان پرداخت نشده‌ است .

مسرور بارزانی نخست وزیر جدید اقلیم کردستان اعلام کرده‌ است که‌ در دولت وی تمرکز بر حل کلیه‌ اختلافات با بغداد به‌ ویژه‌ در ارتباط با بودجه‌، نیروهای پیشمرگ و مناطق مورد مناقشه‌ خواهد بود.