انتشار:  شنبه 26 مرداد 1398  ::  15:56   

فارن پالسی:

ترکیه به دنبال امتیاز گرفتن از آمریکاست نه جنگ با کردهای سوریه

سرویس جهان- نشریه فارن پالسی نوشت: در واقع، اردوغان به دلایلی نمی خواست وارد جنگ با کردهای سوریه شود اما موقعیت ایجاد شد تا با تهدید جنگ علیه کردها، از آمریکا امتیاز بگیرد.

 

به گزارش کردپرس، در آستانه تشدید تهدیدهای ترکیه علیه کردهای سوریه، خبر توافق این کشور با آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه رسانه ای شد. ترکیه ماههاست با اجتماع نیرو و استقرار تجهیزات در مرز خود با مناطق تحت کنترل کردهای سوریه که متحد آمریکا هستند، هشدار داده است که اگر منطقه امن و تحت کنترل ترکیه در داخل مناطق تحت کنترل کردهای سوریه ایجاد نشود، آنکارا این مناطق را تصرف خواهد کرد.

نشریه فارن پالسی تهدیدهای ترکیه نسبت به اقدام نظامی علیه کردهای سوریه را «بلوف» خوانده و نوشته است تحلیل های واقع گرایانه دلایلی منطقی در اختیار ما قرار می دهد تا باور کنیم این تهدیدها «بلوف» هستند زیرا اولا؛ منطقه تحت کنترل کردها در شمال سوریه توسط ترکیه به دو قسمت جداگانه تقسیم شده و کردها توانایی الحاق این دو منطقه را ندارند، ثانیا؛ اجرای عملیات نظامی دیگری علیه کردهای سوریه نه تنها امنیت ترکیه را تامین نمی کند بلکه سرچشمه جنگ های طولانی تری میان ترکیه و کردهای سوریه خواهد بود و در نهایت، حضور آمریکا در شمال سوریه به نفع ترکیه است و با حضور آمریکا ترکیه از سوی کردهای سوریه تهدید نخواهد شد.

این نشریه همچنین اشاره کرده است که ترکیه در آستانه تحریم شدن توسط آمریکا به دلیل خرید سیستم دفاعی از روسیه قرار داشت و همزمان با این واقعه، ترکیه با تشدید تهدیدها علیه متحدان کرد آمریکا در سوریه، زمینه را برای راضی کردن آمریکا و گرفتن امتیازآماده کرد.

فارن پالسی در پایان نوشت: و به این ترتیب، توافق بر سر رفع نگرانی های ترکیه در شمال سوریه، تاسیس مرکز عملیات مشترک در جنوب شرق ترکیه و ایجاد منطقه امن در شمال سوریه بوجود آمد. در واقع، گرفتن این تعهدها از آمریکا چیزی بود که ترکیه مدتها به دنبال آن بود.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#سوریه
#ترکیه
#کردها
#آمریکا