سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 27 مرداد 1398  ::  10:13   

اویل پرایس گزارش کرد؛

اقلیم کردستان مسیری نامطمئن برای صدور نفت عراق

سرویس جهان- اویل پرایس می نویسد عراق تلاش کرده است که از طریق ترکیه نفت خود را به بازار جهانی بفرستد اما این مسیر دارای مشکلاتی است که تبدیل آن به مسیر دائمی برای صدور نفت نامحتمل است.

 

به گزارش کردپرس به نقل از نشریه اویل پرایس، دولت مرکزی عراق تا قبل از آمدن داعش، از طریق خط لوله کرکوک-جیحان اقدام به صدور نفت می کرد اما در آن زمان هم از سوی شبه نظامیان مختلف مشکلاتی برای این مسیر پیش می آمد به طوری که صدور نفت از این خط لوله بارها متوقف شده بود.

نشریه تخصصی اویل پرایس در حوزه نفت و گاز، در گزارشی به بررسی گذرگاه های صدور نفت عراق پرداخته است که یکی از آنها صدور نفت عراق از طریق اقلیم کردستان عراق به بندر جیحان در ترکیه و از آنجا به بازارهای جهای است.

این نشریه یکی از نامطمئن ترین خطوط انتقال نفت عراق را خط لوله کرکوک جیحان دانسته است که به دلیل حضور شبه نظامیان مختلف در برخی مسیرهای آن، انتقال نفت از این خط لوله با با دشواری صورت گرفته است.

این نشریه در توصیف نامطمئن بودن این مسیر برای انتقال نفت، به تلاش اقلیم کردستان برای صدور نفت اقلیم کردستان به ترکیه با استفاده از خط لوله جدید و کنار گذاشتن خط لوله کرکوک اشاره کرده و گفته است کردها ناچار شدند با احداث خط لوله جداگانه ای که از میدان های تق تق و خورمله می گذرد، آن را در مرز ترکیه به خط لوله کرکوک- جیحان متصل کنند.

این نشریه اشاره کرده است که اقلیم کردستان می تواند نفت خود را از طریق خط لوله جدید به ترکیه انتقال دهد. با این که بغداد تلاش کرده است با دور زدن اقلیم کردستان از طریق خط لوله قدیمی کرکوک-جیحان نفت خود را صادر کند، به دلیل اختلافات سیاسی با اقلیم کردستان، نمی تواند از این خط لوله به دلیل این که بخشی از آن از مناطق تحت کنترل کردها می گذرد استفاده کند.

اویل پرایس مسیر اقلیم کردستان را برای بغداد به دلیل ادامه اختلافات اربیل-بغداد ناممکن دانسته است به همین دلیل به تلاش دولت عراق برای صدور بخشی از نفت این کشور از طریق سوریه و اردن اشاره کرده است. با این حال، مسئله ادامه ناامنی در بخش هایی از سوریه از جمله مشکلاتی است که به گفته اویل پرایس، انتخاب بعدی عراق را برای صدور نفت خود با مشکل روبه رو می سازد.

کد خبرنگار: 40101

برچسب‌ها:
#عراق
#اقلیم کردستان
#کرکوک
#کردها
#نفت