سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  شنبه 21 بهمن  ::  14:24

رهبر سابق حزب کُردی اتحاد دموکراتیک سوریه:

کُردها از ادامه حمایت ائتلاف در مقابل حملات ترکیه مطمئن نیستند

سرویس جهان- صالح مسلم رهبر پیشین pyd می گوید ما در مقابل حملات ترکیه مقاومت می کنیم اما نمی دانیم ائتلاف در صورت ادامه حملات ترکیه به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه چه اقدامی انجام می دهد.
 

به گزارش کردپرس، صالح مسلم رهبر مشترک پیشین حزب کردی pyd در سوریه نسبت به ادامه حملات ترکیه به عفرین و احتمالا منبج ابراز نگرانی کرد. وی به یورونیوز گفت معلوم نیست در صورت ادامه حملات ترکیه ائتلاف چه اقداماتی در حمایت از کردها انجام می دهد.

صالح مسلم ترکیه را به آموزش نیروهای داعش و کمک به آنها متهم کرد اما مقامات ترکیه این اتهامات را رد کرده اند.

وی درباره  حمایت ائتلاف ضدداعش به رهبری آمریکا از کردهای سوریه گفت: آنها هنوز اینجا هستند و از نظر اخلاقی وظیفه دارند در کنار ما بایستند اما ما نمی دانیم در صورت پشیروی ترکها چه اقدامی انجام می دهند.

رییس مشترک سابق حزب اتحد دموکراتیک گفت: ما در مقابل حملات ترکیه مقاومت خواهیم کرد.

صالح مسلم درباره موضع آمریکا در قبال حملات ترکیه به عفرین گفت: موضع آمریکا تاکنون خوب بوده است. آنها می گویند ما اینجا حضور داریم و دفاع خواهیم کرد. من فکر می کنم تهاجمی به منبج صورت نخواهد گرفت.

حکومت ترکیه که از زمان پیشروی نیروهای کرد و متحدان آنها در سوریه در جنگ با داعش همواره بر بیرون راندن نیروهای کرد تاکید کرده بود، عملیاتی نظامی را چند ماه سال پس از عملیات سپر فرات در سوریه از روز 20 ژانویه 2018 برای تصرف عفرین آغاز کرده است. ترکیه گفته است قصد دارد کانتون کردنشین عفرین سوریه را که منطقه جداافتاده از دو کانتون دیگر تحت کنترل کردهای سوریه به نام جزیره و کوبانی است تحت کنترل خود در آورد و اداره آن را به نیروهای ارتش آزاد سوریه واگذار کند. اما نیروهای کرد سوریه در سه هفته گذشته توانسته اند با مقاومت خود نگذارند نیروهای ارتش ترکیه و شورشیان تحت حمایت این کشور در سوریه پیشرفت چشم گیری در عملیات موسوم به شاخه زیتون در عفرین داشته باشند. دو کشور روسیه و آمریکا که همواره بر حمایت از نیروهای کرد سوریه تاکید کرده اند موضع بی طرفانه ای نسبت به حملات ترکیه به عفرین در پیش گرفته اند و این مسئله دست ترکیه را برای حملات همه جانبه هوایی و زمینی به عفرین باز گذاشته است. فارغ از آمارهای ارائه شده از سوی نیروهای کرد سوریه و ارتش ترکیه درباره تلفات طرفین، قربانیان اصلی حملات ترکیه غیرنظامیان عفرین هستند.

کد خبرنگار: 40101