سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 22 بهمن  ::  13:04

انتقاد پارلمان انگلیس از موضع وزارت خارجه درباره کردهای عراق و سوریه

سرویس جهان- کمیته امور خارجه پالمان انگلیس سیاست وزارت خارجه این کشور در قبال کردهای عراق پس از اتفاقات 16 اکتبر و حملات ترکیه به عفرین را نامناسب توصیف کرده است.

به گزارش کردپرس، کمیته امور خارجی پارلمان انگلیس که ماه گذشته در جلسه ای به توضیحات مقامات وزارت خارجه درباره سیاست این کشور در قبال کردها گوش کرده بود امروز گزارش مفصل خود را منتشر کرد و در بخشی از آن در وصف سیاست انگلیس درباره کردها بویژه اتفاقات در عراق پس از برگزاری رفراندوم استقلال در اقلیم کردستان نوشت: آنها چیز زیادی برای گفتن نداشتند.

پارلمان انگلیس وزارت خارجه این کشور به رهبری بوریس جانسون را که واکنش مناسبی به حملات ترکیه نداشت و از حق ترکیه برای اقدام نظامی دفاع کرده بود نامنسجم خوانده است. پارلمان انگلیس از این که به دلیل سیاست نامنسجم وزارت خارجه در موضع گیریش پیرامون عفرین ممکن است تنشها تشدید شود ابراز نگرانی کرده و از وزارت خارجه انتقاد کرده است.

وزارت خارجه انگلیس درباره اتفاقات پس از رفراندوم و بازپس گیری مناطق مورد مناقشه از سوی نیروهای عراقی گفته بود درگیریهای محدودی اتفاق افتاده و تعداد محدودی جان خود را از دست داده اند. اما پارلمان انگلیس در گزارش خود از این که وزارت خارجه انگلیس از بغداد به خاطر اتفاقات 16 اکتبر در عراق و نیز ایجاد محدودیت هایی برای اقلیم کردستان انتقاد نکرده بوریس جانسون وزیر خارجه و دیگر مقامات این کشور را مورد انتقاد قرار داده است.

پارلمان انگلیس هشدار داده است به خاطر عدم موضع مناسب انگلیس در قبال اتفاقات عراق ممکن است کردها بیشتر به سمت جدایی سوق پیدا کنند.

پارلمان از این که وزارت خارجه نتوانسته رابطه میان پ.ک.ک و نیروهای کرد سوریه را تشریح کند انتقاد کرده است. اما پارلمان انگلیس در این گزارش گفته است میان پ.ک.ک و حزب کردی pyd در سوریه ارتباط وجود دارد هر چند درباره نحوه این ارتباط بحث زیادی وجود دارد.

پارلمان از وزارت خارجه انگلیس خواسته است در پایان دادن و یا کاستن از تنشها بویژه در سوریه نقش ایفا کند.

کد خبرنگار: 40101