سرویس ايلام
آخرین خبرهای ايلام
انتشار:  یک‌شنبه 22 بهمن  ::  17:33

ایلام، قوم کرد و دردسرهای بزرگ یک « اتاق تاریک »

سرویس ایلام- قضاوت کردن و نقد بر یک اثر هنری و خصوصاً یک فیلم سینمایی بخاطر ظرافتهای هنری این کارها شاید از سخت ترین نوع قضاوتها باشد که البته چنین قضاوتهایی معمولا خاص افراد متخصص و اهل آن هنر است.

به گزارش خبرگزاری کردپرس، همه ماجراها و درسرهای ایجاد شده برای فیلم سینمایی « اتاق تاریک» که آخرین فیلم نمایش داده شده در جشنواره فیلم فجر امسال بود از خروجی بی در و پیکر فضاهای مجازی شروع شد.
به دنبال اکران این فیلم در جشنواره فیلم فجر برخی  شخصیت ها و فعالان اجتماعی در همین فضاهای مجازی با برداشت های شاید شخصی و غیر واقعی برخی سکانسهای این فیلم را توهین به مردم کرد ایلام  قلمداد کرده و نسبت به اکران آن واکنش نشان دادند.
وزیر ارشاد را بخاطر فیلم اتاق تاریک به مجلس می کشانم
این فعالان اجتماعی با به میان کشیدن موضوع توهین به مردم ایلام در  فیلم اتاق تاریک از  مسئولان،نخبگان و ائمه جمعه خواستند نسبت به برخورد با سازندگان این فیلم موضعی قاطعانه و تند در پیش بگیرند.
به دنبال چنین واکنشهایی البته برخی مسئولان همان ابتدا موضع گیری شتاب زده ای از خود نشان دادند و خواستار برخورد با عوامل فیلم و نیز عذرخواهی از مردم ایلام شدند.
. در این میان یکی از نمایندگان مردم ایلام در مجلس در یک اظهار نظر نسبتا تند گفت: توهین کارگردان فیلم سینمایی " اتاق تاریک" به مردم شریف ایلام را قاطعانه پیگیری می کنم.اگر از مردم ایلام عذرخواهی نشود وزیر ارشاد را به صحن مجلس می کشانم.
وقتی تجاوز باعث حساسیت یک فیلم می شود
مطرح شدن موضوع تجاوز در این فیلم که این روزها از موضوعات بسیار جذاب کارگردانان کشورهای مختلف هست و البته گره خوردن برخی موضوعات فیلم به مردمان کرد ایلام شاید باعث شد حساسیتها و البته قضاوت در مورد این فیلم شتاب بیشتری به خود گیرد.
به دنبال آغاز چنین هجمه های غیرکارشناسانه و زودهنگام برخی از کاربران ایلامی فضاهای مجازی که قطعا بسیاری از آنان هنوز به تماشای این فیلم ننشسته و برداشتهایشان بر مبنای شنیده هایشان بود به صفحه اینستاگرام ساعد سهیلی بازیگر فیلم اتاق تاریک حمله کرده و با برخی جملات ناپسند به انتقاد از وی پرداختند. 
در اتاق تاریک به مردم ایلام توهین نشده است
کارگردان فیلم اتاق تاریک در پاسخ به اعتراض برخی از اهالی ایلام که معتقدند شائبە توهین بە ایلامیان در این فیلم وجود دارد ،هرگونه توهین به ایلامی ها و کُردها را تکذیب کرد.
روح اللە حجازی‌فر در گفت و گو با سامان خلیلیان، کارگردان ایلامی و رییس تئاتر خیابانی کشور گفت: شائبە توهین را قبول ندارم و خود را ارادتمند ودوستدار همەی کُردها از جملە ایلامیان می‌دانم .
وی با دعوت از شماری از فعالان فرهنگی ایلام برای دیدن این فیلم تصریح کرد: در صورت رسیدن به این نتیجه که فیلم حاوی توهین به اهالی ایلام است هر دیالوگ و صحنەای را کە لازم باشد بە احترام اهالی ایلام تغییر خواهد داد.وی درعین حال از عموم خواست که پیش از دیدن این فیلم قضاوت نکنند.
مصطفی بیگی فعال فرهنگی - سیاسی ایلام که هم اکنون مقیم تهران، است دراین خصوص گفت: کارگردان فیلم اتاق تاریک چهل نفر از اعضای جامعە ایلامیان مقیم مرکز را برای تماشای آخرین اکران جشنوارەای فیلم فجر  در باغ موزە‌ـ ‌کتاب تهران دعوت کرده است.
وی توضیح داد: با توجه به بازتاب های منفی این فیلم دربین اهالی ایلام و به خصوص وجود شائبه توهین با توجه به حساسیت مساله ، جامعە ایلامیان مرکز تصمیم گرفت که به جای هرگونه موضع غیر کارشناسی، بررسی موضوع را به فردی اهل فن بسپارد.
شهردار پیشین ایلام افزود: براین اساس قرار و درخواست شد که آقای سامان خلیلیان به عنوان یکی از اهالی ایلام که هم دغدغه هویت و هم دلبسته و شاغل حوزه فرهنگ است و ضرورت ها و مرزهای خوب و بد و عرفی کار نمایشی را می شناسد موضوع را بررسی کند.
تشکیل کمیته تخصصی به دستور استاندار ایلام برای بررسی فیلم اتاق تاریک
بعد از اظهار نظرهای  اشخاص و گروههای مختلف در فضاهای مجازی به نظر می رسد استاندار ایلام برخورد بسیار هوشمندانه و منطقی با فیلم اتاق تاریک داشته و وی دستور داده است که بررسی فیلم اتاق تاریک توسط یک کمیته تخصصی صورت گیرد.
در اطلاعیه ای که از سوی استانداری ایلام در این زمینه صادر شده آمده است: به اطلاع هم استانی های عزیز می رساند باتوجه به بحث های مطرح شده در خصوص محتوی فیلم اتاق تاریک اکران شده در جشنواره فیلم فجر، به دستور استاندار استان، کمیته تخصصی با حضور کارشناسان فرهنگی و اجتماعی فیلم را مورد بررسی قرار خواهند داد.
در ادامه آمده است این کمیته تخصصی  پس از بررسی این فیلم و براساس نتایج بررسی  حاصل از آن نظر خود را اعلام کرده و پس از آن پیگیری های لازم صورت خواهد گرفت.

اتاق تاریک فیلمی است که به مردم ایلام احترام گذاشته است
از میان قشر هنرمندان کشور و ایلام  نوید محمدزاده از بازیگران سرشناس ایلامی که خودش نیز برای دریافت سیمرغ جشنواره فیلم فجر امسال نامزد شده است نیز به ماجراهای این فیلم واکنش نشان داده و البته وی حمایت قاطع خود را از فیلم اتاق تاریک اعلام کرده است.
وی با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود نوشته است:از ساعد سهیلی عزیز تشکر می کنم که با وجود اینکه کرد نیست آنقدر دوست داشتنی و با احترام یک نقش یک کرد ایلامی را بازی کرده است.اتاق تاریک فیلمی است که اتفاقا خیلی به مردم منطقه ام احترام گذاشته است.
محمدزاده در ادامه می گوید: از همشهری های عزیزم می خواهم ابتدا این فیلم را ببینند و بعد در مورد آن قضاوت کنند.این همه زحمت برای ساخته شدن یک فیلم را صرفا بخاطر شنیده های غلط در مورد فیلم بر باد ندهند.
واکنشهایی که باعث توجه به « اتاق  تاریک» شده است
با گذشت چند روز از اکران این فیلم  واکنشها به موضوع فیلم و بسیاری از صحنه های مبهم آن هنوز ادامه دارد و البته نتیجه تشکیل کمیته تخصصی در مورد این فیلم که استاندار ایلام دستور آن را صادر کرده است نیز هنور منتشر نشده است.
با معرفی شدن نامزدهای دریافت سیمرغ سی و ششمین جشنواره فیلم فجر « اتاق  تاریک» در هیچ یک از بخشهای مختلفی که قرار است  روز 22 بهمن سیمرغ بهترین ها را دریافت کنند نامزد نشده است. 
با این حال حساسیتهای مطرح شده در مورد این فیلم خصوصا از سوی مردم و فعالان اجتماعی استان ایلام خواه ناخواه این فیلم را بر سر زبانها انداخته و باعث جلب توجه افکار عمومی و حساسیت نسبت به آن شده است. چیزی که حداقل در اکران عمومی این فیلم و  در گیشه می تواند به سود فیلم  « اتاق  تاریک» تمام شود.
گزارش: حشمت اله کرمی نژاد