انتشار:  یک‌شنبه 22 بهمن 1396  ::  20:01   

گزارش اختصاصی کردپرس از سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق ها در آنکارا

سرویس ترکیه - سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق ها امروز 11 فوریه 2018 در سایه تدابیر شدید امنیتی در آنکارا با حضور بیش از 32 هزار نفر از هواداران حزب دموکراتیک خلق ها برگزار شد.

به گزارش کردپرس، سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق ها امروز 11 فوریه 2018 در شرایطی برگزار شد که تدابیر شدید امنیتی در آنکارا پایتخت ترکیه از صبح امروز در اطراف سالن ورزشی آنکارا آرنا در بالاترین حد ممکن بود. در شرایطی که بالگردهای پلیس آنکارا از آسمان و نیروهای پلیس از زمین تدابیر شدید امنیتی اتخاذ کرده بودند بیش از 32 هزار نفر از هواداران حزب دموکراتیک خلق ها با شور و شوق فراوان خود را به آنکارا رسانده و از ساعت ها پیش در سالن آنکارا آرنا حضور پیدا کرده بودند.

بعد از آغاز مراسم ابتدایی کنگره سری ثریا اوندر، نماینده آنکارا و مرال دانیش بشتاش نماینده آدانا در پارلمان ترکیه به عنوان روسای مشترک دیوان 5 نفره کنگره متشکل از سری ثریا اوندر، مرال دانیش بشتاش، فلکناز اوچه، مسلم دوغان و گارو پایلان انتخاب شدند که سری ثریا اوندر یک سخنرانی ترکی و مرال دانیش بشتاش نیز سخنرانی به زبان کردی ایراد کرد.

سخنان سری ثریا اوندر:

برخی بسیار خوشحال خواهند شد و برخی ها هم بسیار آزرده خواهند شد ولی 32 هزار نفر به این کنگره آمده اند.

بعد از سخنان روسای مشترک دیوان کنگره پیام های صلاح الدین دمیرتاش و فیگن یوکسکداغ روسای مشترک دربند سابق حزب دموکراتیک خلق ها همراه با تصاویر این سیاستمداران در سالن پخش شد و سرپیل کمالبای، رئیس مشترک کنونی حزب دموکراتیک خلق ها نیز سخنرانی کرد.

سخنان سرپیل کمالبای

سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق ها را در یک زمان بسیار حساس و استراتژیک برگزار می کنیم. از اینجا به هزاران دوستمان که در زندان های ترکیه گروگان گرفته شده اند سلام می گوییم. مقاومتی که در داخل زندان ها صورت می گیرد در این کنگره منعکس شده است. ما در 7 ژوئن 2015 چنان قدم بزرگی برداشتیم که حاکمان این کشور نابودی خود را مشاهده کردند. به همین خاطر بود که حملات گسترده علیه روسای مشترکمان و روسای مشترک شهرداری هایمان را آغاز کردند. ولی روسای مشترک ما زندان های ترکیه را به محل مقاومت تبدیل کردند. آنان در داخل و ما در خارج این مقاومت را ادامه دادیم. در حالی که آنان با سیاست های فاشیستی، وضعیت اضطراری و قوانین تصویب شده در چارچوب این وضعیت اضطراری در تلاش برای تحمیل خود بر ملت هستند و رژیم فردی خود را به ما تحمیل می کنند ما نیز به "نه" گفتن ادامه خواهیم داد. مبارزه برای آزادی خود را با سرسختی و ثابت قدمی تمام ادامه خواهیم داد. سال 2018 چنین سالی خواهد بود. سالی خواهد بودکه به دنبال این جواب خواهیم بود که آیا رژیم فردی پیروز خواهدشد یا ملت ما؟

پیام صلاح الدین دمیرتاش از زندان ادیرنه

در شرایطی که ملتمان و کشورمان با بحران های عمیق و مشکلات سنگینی روبه رو هستند کنگره حزب دموکراتیک خلق ها می تواند یک امید و یک هیجان جدید و جدی در کشور باشد. به همین دلیل از اینجا پیام خیر و برکت دارم. 15 ماه است که به همراه هزاران دوستانمان گروگان گرفته شده و در زندان ها هستیم. این اقدام اگرچه از لحاظ فیزیکی ما را از حزب جدا کرده اما احساسات و تفکراتمان از گذشته بسیار قوی تر و یک وجود واحد شده است. از تمام کسانی که در طول 8 سال ریاست مشترک بنده در حزب از من حمایت کرده اند تشکر می کنم. مبارزه، روحیه، تلاش و حمایت های شما همیشه بنده را سرپا نگه داشت. بزرگترین نگرانی بنده لایق بودن در مقابل این حمایت ها و پشیمان نکردن شما دوستان بود. در این راه شب و روز تلاش کردم. تلاش کردم تا بخشی از این مبارزه باشم. ولی علی رغم تمام این ها باز از صمیم قلب اعلام می کنم خود را در برابر شما شرمنده احساس می کنم. تا زمانی که آزادی و دموکراسی به معنی کامل کلمه در کشور مستقر نشده است این دین را بر گردن خود احساس خواهم کرد. ما به یک حرکت مردمی تبدیل شده ایم که در برابر هر نوع اقدام فاشیستی سینه سپر کرده و تاوان آن هر چه باشد حاضر به پرداخت آن هستیم. با این هدف حزب دموکراتیک خلق ها به حزب مشترک تمام ملت ترکیه اعم از کرد، ترک، عرب، ارمنی، چرکز، علوی، سوریانی، ایزدی، مسیحی و مسلمان تبدیل شده است. حزب دموکراتیک خلق ها دیگر به یک حزب اصلی و مادر در مرکز سیاست ترکیه تبدیل شده است. در خصوص این سوال که حزب دموکراتیک خلق ها آیا حزب ترکیه است یا نه این را ملت ترکیه پاسخ می دهند ولی این را باید بدانند که حزب دموکراتیک خلق ها یک حزب در آن ترکیه فاشیستی که ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه در پی ساخت آن است؛ نیست. حزب دموکراتیک خلق ها حزب دزدها نیست. حزب رشوه خواران، خونریزان به هیچ عنوان نیست. این حزب مظلومان، فقیران، و نادیده گرفته شدگان ترکیه است. از این نگاه بله حزب دموکراتیک خلق ها یک حزب ترکیه ای است.

پیام فیگن یوکسکداغ از زندان

به تمام هویت ها و اقلیت هایی که از 4 گوشه ترکیه در این کنگره حضور پیدا کرده اند سلامی گرم دارم. می دانم و می دانید که هر کاری بکنند نخواهند توانست این شور و هیجان را نابود کنند. امروز تمام دیوارها، سدها و موانع را فروپاشیده ایم و همه با هم در کنگره بزرگ حزب حضور داریم. باور دارم که با سومین کنگره حزب دموکراتیک خلق ها مبارزه دموکرسی در برابر فاشیسم یک نفس عمیق خواهد کشید. مقاومت تاریخی ملت ها به طور قطع پیروز خواهد شد. از کوبانی تا عفرین، از عفرین تا دیاربکر، و از دیاربکر تا استانبول یک مقاومت جدید در حال شکل گیری است. چیزی که از آنکارا تا عفرین ما را متحد می کند؛ نگاه کردن به یک افق مشترک است.

پیام بارزانی به کنگره حزب دموکراتیک خلق ها

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق با ارسال پیامی به کنگره حزب دموکراتیک خلق ها ضمن بیان این که به دلیل تحولات سیاسی صورت گرفته نتوانسته است در کنگره حضور پیدا کند برای حزب دموکراتیک خلق های ترکیه آرزوی موفقیت کرده است.

حضور نماینده حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در کنگره

حزب دموکراتیک خلق ها پیش از برگزاری کنگره تنها از حزب جمهوری خواه خلق ترکیه برای حضور در این کنگره دعوت به عمل آورده بود؛ عنگین آتالای، رئیس فراکسیون حزب جمهوری خواه خلق ترکیه با اجابت این دعوت در کنگره حضور پیدا کرد.

حضور عضو جبهه آزادی خلق فلسطین در کنگره

لیلا خالد، عضو جبهه آزادی خلق فلسطین نیز با حضور در کنگره حزب دموکراتیک خلق ها در سخنرانی کوتاه خود عنوان کرده است: برای شما سلام ملت فلسطین را آورده ام. صدایی که از این سالن بلند شده است صدای زنجیر تمام زندان ها را سرکوب کرده است. در هر طرف صدای ملت ها انعکاس پیدا کرده است. ما با مقاومت شما همراه شده و تمام زندان ها را فرو خواهیم پاشید و به جای آن مراکز فرهنگی و مدرسه خواهیم ساخت. ما در برابر عملیات عفرین صدایمان را به همراه شما بلند می کنیم. جنگ ها هر زمان به جای زندگی، مرگ به همراه می آورند.

سخنان پروین بولدان، رئیس مشترک جدید حزب دموکراتیک خلق ها

ای کسانی که انسانیت را کم دانسته و جنگ را به راه انداخته اید ما به عنوان کسانی که صلح و امید را گسترش خواهیم داد اینجا هستیم. باور ما به انسانیت و آزادی از ترس و نفرتی که شما به راه انداخته اید بزرگ تر است. مانند هر زمان دیگر ما پیروز خواهیم شد. انسانیت پیروز خواهد شد. از اینجا یاد افرادی همچون دنیز گَزمیش و دوستانش که هنگام برده شده به چوبه دار "زنده باد برادری ملت ترک – کرد" را فریاد کشیده بود گرامی می دارم، یاد ابراهیم کایپاک کایاها، بهیچه بوران ها، مظلوم دوغان ها، سکینه ها و ... را گرامی می دارم. سیاست انزوایی که علیه عبدالله اوجالان اعمال شده است باید هر چه سریعتر به پایان برسد. ترکیه هر چه سریعتر باید روند دیالوگ و مذاکره را از سر بگیرد. حاکمیت باید سیاست شکست خورده خود در سوریه را هر چه سریعتر تغییر دهد و وارد یک روند مذاکره و دیالوگ با کردستان سوریه شود.

سخنان تمل سزایی، رئیس مشترک جدید حزب دموکراتیک خلق ها

با امید و جسارت بالایی به اینجا آمده اید و یک رکورد زده اید. رکورد بازرسی امنیتی جهان را شکستید. دوستان عزیز ما برای آمدن به اینجا بارها با بازرسی های امنیتی متوقف شده اند. برای ضعیف نشان دادن این کنگره تلاش زیادی کرده اند. ولی نمی دانند که برای سرپوش گذاشتن به این جسارت باید ابزاری جدید اختراع کنند. سال 2018 سالی خواهد بود که حزب دموکراتیک خلق ها خدمات زیادی به صلح خواهد کرد. حزب دموکراتیک خلق ها به این دولت  بزرگترین درس را خواهد داد. یک بار دیگر سازماندهی خواهیم شد یک بار دیگر قدرت خود را به دست خواهیم آورد. با تمام ملت ترکیه تماس خواهیم داشت. ما فانوس دریای سیاه هستیم.

 

کد خبرنگار: 30102