سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  11:25

دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی بدهی خود به کارخانه دستکش حریر ایران را پرداخت کرد

 سرویس آذربایجان غربی-سه ماه بعد از آنکه   مدیرعامل کارخانه دستکش حریر ایران، بخش اصلی مشکلات این کارخانه رابه وصول طلب فروش محصولات تولیدی کارخانه از بیمارستانهای علوم پزشکی اعلام کرد، معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی استان آذربایجان غربی  از پرداخت 4میلیارد ریال بدهی به این کارخانه خبر داد.

به گزارش کردپرس،  دکتر حسن ملکی نژاد در حاشیه سفر رضا مسائلی مشاور وزیر و مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و داروی کشور به استان آذربایجان غربی و افتتاح2 خط تولید جدید دستکش حریر ایران از پرداخت بدهی قریب به 4 میلیارد ریالی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه به شرکت دستکش حریر ایران تا پایان اسفند ماه سال جاری خبر داد.

در 27 آبان ماه امسال کارفرما از ورود کارگران به کارخانه دستکش حریر ایران  جلوگیری کرد و به انها گفت تا مشخص شدن وضعیت کارخانه  بجز تعداد کمی که مسئولیت نگهداری ماشین آلات کارخانه را بر عهده دارند، نیازی به سایر کارگران نیست.

  به گزارش خبرگزاری کار ایران، کارگران می‌گویند شرایط تولید در کارخانه دستکش حریر ایران  بسیار  خوب است و آنچه باعث بحرانی شدن وضعیت این واحد شده است وصول نشدن مطالبات معوقه ازبیمارستانهای طرف قرار داد با علوم پزشکی مستقر در سراسر کشوراست.

در همین رابطه «جلال  فرج زاده » مدیرعامل دستکش حریر ایران  در گفت‌وگو با ایلنا ، گفت: دلیل تعطیلی کارخانه وبیکاری  کارگران، کمبود منابع مالی است که آن هم از  نیمه دوم سال قبل(95) به مرور، ایجاد شده است.

به گفته وی بخش اصلی مشکلات کارخانه به وصول طلب فروش محصولات تولیدی کارخانه  از بیمارستانهای علوم پزشکی مربوط است. اکثر خریداران برای پرداخت طلب خود فقط چند عدد فاکتور با سر رسید‌های چند ساله می‌دهند. در این زمینه می‌توان گفت این مورد یک نوع خواب سرمایه‌فروش است که در بازار  خرید و فروش عرف شده است.

طلب 36 میلیار تومانی از بیمارستانها

طبق اظهارات فرج زاده، در حال حاضر دست کش حریر ۳۶ میلیارد تومان از بیمارستانهای زیر مجموعه سازمان علوم پزشکی کشورطلب داریم که امکان وصولشان برایمان سخت شده است.

اودر ادامه تصریح کرد:با وجود آنکه مطالبات زیادی از علوم پزشکی طلبکاریم اما در طول یکسال گذشته برای  فعالیت کارخانه مرتبا از بانکها با سود های بالا وام گرفته‌ایم، وصول نشدن این مطالبات گردش‌های مالی کارخانه را بر هم ریخته‌است تا جایی که قدرت پرداخت دستمزد کارگران برایمان مقدور نبود.

به گفته فرج زاده , بیمارستانهای طرف قرار داد با علوم پزشکی در پاسخ به پرداخت بدهی های کارخانه به ما می گویند هر موقع دولت وبیمه ها پولمان را پرداخت کنند ما هم مطالباتمان را به شما پرداخت می کنیم.در حال حاضر سرنوشت کارگران به پرداخت حداقل بخشی از این مطالبات گره خورده است.

رییس علوم پزشکی آذربایجان‌غربی: مقصر تعطیلی ما نیستیم!

 همزمان با مطرح شدن این سخنان، در شبکه های اجتماعی خبری منتشر شد که  تعطیلی کارخانه دستکش حریر به خاطر بدهی های میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان غربی به این کارخانه است.

«دکتر جواد آقازده» رئیس این دانشگاه این خبر را تذکیب کرد و اعلام کرد:   کل بدهی ما به این واحد تولیدی، 474 میلیون تومان است و این امر نمی تواند باعث تعطیلی یک کارخانه شود.

آقازاده در حالی که با روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت وگو می کرد، ضمن تکذیب اعداد مطرح شده در فضای مجازی بعنوان بدهی دانشگاه تصریح کرد : مجددا تاکید می کنم که بدهی بیمارستانها و مراکز درمانی استان به کارخانه دستکش حریر ایران 474 میلیون تومان می باشد نه ۴۲ میلیارد تومان.

 وی افزود: مجموع طلب دانشگاه از سازمان های بیمه گر 650 میلیارد تومان می باشد و مجموع بدهی های این دانشگاه 420 میلیارد تومان است و در این میان بدهی دانشگاه به کارخانه دستکش حریر ایران فقط 474 میلیون تومان می باشد . به عبارت دیگر بدهی دانشگاه به این کارخانه جز بسیار کوچکی از بدهی های دانشگاه است.

آقازاده در ادامه گفت: اینکه عامل تعطیلی این کارخانه را دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی معرفی کنیم بسیار دور از انصاف است .

کارخانه دستکش حریر ایران  واقع در شهرک صنعتی فاز ۲ ارومیه از ۲۶ آبان  ماه تعطیل  شده است و حدود ۵۰۰کارگر شاغل در این واحد تولیدی بلاتکلیف هستند.

این کارخانه،  در زمینه ساخت و تولید انواع دستکش و مواد مصرفی پزشکی فعالیت دارد.