سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  11:22

تهاجم ترکیه به عفرین از نظر کُردها/ گونی یلدز*

سرویس جهان- تهاجم ترکیه به شمال سوریه در منطقه عفرین از نظر کردها تعجب آور نبود. یگانهای مدافع خلق یا ypg در طول یک سال گذشته خود را برای مقابله با حمله اخیر ترکیه به عفرین آماده کرده بودند. سال گذشته که به عفرین برای انجام برخی تحقیقات رفته بودم از این که جنگجویان و فرماندهان کُرد خود را با اعتماد به نفس بالا برای جنگ امروز آماده می کردند تعجب کردم.

فرماندهان ypg به شدت نسبت به تعاملات روسیه با ترکیه مشکوک بودند و از احتمال تغییر موضع آمریکا در قبال کردها پس از بازپس گیری شهر رقه پایتخت داعش از این گروه در سوریه اطلاع داشتند. بنابر این آنها احتمالا پی برده بودند که باید به تنهایی بار مقاومت در برابر حملات ترکیه به عفرین را به دوش بکشند.

این یک حقیقت است که ارتش ترکیه تاکنون از جت های جنگی و در ارتفاع بالا اهداف نیروهای کرد را بمباران کرده شانسی برای نیروهای کرد جهت تلافی حملات ترکیه باقی نگذاشته است. با این حال، ypg اهمیت زیادی به عفرین داده است و باور دارد اگر ترکیه قصد داشته باشد نیروهای کرد را در عفرین شکست دهد آنها باید در سراسر منطقه شمال سوریه و در طول مرزهای ترکیه با این کشور روبه رو شوند.

به همین دلیل، شاید نیرهای کرد سوریه برای جلوگیری از سقوط عفرین دست به گسترش جنگ در طول مرزهای ترکیه بزنند. میزان توانایی نیروهای ypg زمانی معلوم می شود که دامنه جنگ و حملات ترکیه گسترش پیدا کند. عامل مهم در این اتفاق این است که آیا اعراب سوریه حاضرند همراهی با ypg را در جنگ طولانی مدت با ترکیه ادامه دهند؟

تلاش ترکیه و نیروهای متحد این کشور در سوریه برای گرفتن مناطقی از عفرین از نیروهای کرد موفقیت کمی به همراه داشته است. رهبران ypg بر این باورند زمان کمک حال آنهاست و هرچه بیشتر جنگ طولانی تر شود شانس بیشتری برای به چالش کشیدن نیروهای ترکیه و بسیج کردن سایر کردها در سوریه و جاهای دیگر دارند.

آنچه باعث شده ترکیه عفرین را برای حمله در سوریه انتخاب کند این است که منطقه مذکور خارج از منطقه ای است که آمریکا با نیروهای ypg همکاری می کند. آمریکا هیچ تعهدی برای دفاع از عفرین نداد اگرچه آمریکا از همین گروه در مقابل حمله داعش دفاع کرد.

جنگ در عفرین همچنین تفاوت میان نیروهای ypg را که به هیچ وجه حاضر نیستند عفرین را در مقابل حملات سنگین ترکیه واگذار کنند و نیروهای کرد عراق که بدون هیچ مقاومتی کرکوک و مناطق مورد مناقشه را بعد از برگزاری رفراندوم 25 سپتامبر 2017 در اختیار نیروهای عراق گذاشتند  نشان می دهد.

YPG بر این باور است که علت موافقت روسیه با تهاجم نظامی ترکیه به عفرین تلاش برای تضعیف کردها و تقویت موقعیت دولت مرکزی سوریه در مسئله آینده سوریه است. این مسئله احتمال شرکت کردها در هر گونه برنامه صلح مورد حمایت روسیه را کاهش می دهد.

*پژوهش گر شورای روابط خارجی اروپا

منبع: شورای روابط خارجی اروپا

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101