انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  09:12

مدیرکل گمرکات کردستان :

شرکت های ارایه دهنده خدمات در گمرکات باید ساماندهی شوند/ امکان ورود خودروهای اتباع عراقی به صورت گذر موقت فراهم شده است

سرویس کردستان- مدیر کل گمرکات استان کردستان گفت: کیفیت ارایه خدمات از سوی شرکت ها در مرزها و گمرکات استان باید ارتقا یابد و شرکت های ارایه دهنده خدمات یا باید خود را با خواسته ها تطبیق دهند یا شرکت های جدید باید برای ارایه خدمات مستقر شوند.

کردپرس- بختیار رحمانی‌پور در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال کردپرس در مورد نارضایتی بازرگانان از ارایه خدمات در مرز باشماق گفت: با سفر استاندار کردستان و بازدید از مرز اقدامات مناسبی در دستور کار قرار گرفته است. باشماق پیش تر به صورت بازاچه مرزی اداره می شد و حالا باید آن سیستم قدیمی به صورت جدی با شرایط جدید تطبیق پیدا کند. از سال 85 که گمرک به صورت جدی مستقر شده در حال تلاش برای افزایش کیفیت خدمات و این کار باید با همکاری سایر دستگاه ها به سرعت به سرانجام برسد تا مشکلات بازرگانان حل شده و با متخلفان به صورت جدی برخورد شود.

ورود خودروهای اتباع عراقی

رحمانی پور از شروع مجدد ورود خودروهای مسافران خارجی از مرزهای استان به داخل کشور خبرداد و گفت: از سال گذشته به دلایلی ورود خودروهای مسافران از مرزهای استان به داخل کشور متوقف شده بود که از بهمن ماه امسال بار دیگر امکان ورود این خودروها با پلاک موقت فراهم شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه بخش مهمی از اتباع خارجی برای مسائل درمانی به استان کردستان و ایران مراجعه می کنند، برقراری این امکان می تواند تاثیر مناسبی در رونق توریست درمانی در استان و کشور داشته باشد و همچنین می تواند آسایس مسافران عراقی را هم به همراه داشته باشد.

صادرات 832 میلیون دلار کالا در 10 ماهه امسال از باشماق

مدیرکل گمرکات کردستان با بیان اینکه در 10 ماه نخست امسال ۸۳۲ میلیون دلار کالا از گمرکات استان صادر شد که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۳ درصد رشد داشته است، گفت: میزان کالای صادر شده به خارج از کشور در سال‌جاری از نظر وزنی یک میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۹ درصد رشد داشته است.

وی با اشاره به اینکه روزانه از طریق مرزهای استان ۲.۵ میلیون دلار صادرات انجام می‌گیرد، افزود: مصالح ساختمانی، میوه، تره‌بار، محصولات پلاستیکی، تراکتور از جمله عمده  اقلام صادراتی است

وی با بیان اینکه  امسال ۵۲ هزارتن کالا به ارزش ۵۸ میلیون دلار به داخل کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۳ درصد رشد داشته است، گفت: عمده کالاهای وارداتی به داخل کشور شامل ماشین‌آلات خط تولیدی، ضایعات فلزات و مصنوعات پلاستیکی بوده است. رحمانی‌پور گفت: مرز باشماق تنها مرز رسمی استان است که ترانزیت خارجی از طریق آن انجام می‌گیرد و ارزش کالای ترانزیتی مبدا و مقصد در گمرکات استان ۴ میلیون دلار بوده که ۳.۵ میلیون دلار مربوط به ترانزیت مقصد بوده است.

تردد 500 هزار نفر مسافر از مرز و ظرفیت های مرز سیرانبد

رحمانی پور با بیان اینکه  در 10 ماه گذشته 500 هزار نفر مسافر از طریق مرز باشماق تردد داشتند، گفت: مسافران ورودی به کشور 10 درصد و در مسافران خروجی از کشور 12 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته است.

وی با بیان اینکه مرز سیرانبد ظرفیت بسیار مناسبی برای پذیرش مسافر ورودی و خروجی دارد، گفت: در صورتی که عراق این مرز را به صورت رسمی مورد توجه قرار دهد هم روند خروج و ورود مسافر به کشور تسهیل می شود و هم شاهد افزایش این رقم خواهیم بود.

ساماندهی معابر و بازارچه های مرزی؛ بازارچه مرزی سیف شاید وقتی دیگر

وی با بیان اینکه ساماندهی معابر و بازارچه‌های مرزی موقت با اعلام دستورالعملی از سوی هیات وزیران مورد توجه قرار گرفت و براین اساس پنج بازارچه مرزی کردستان به منظور ساماندهی و نظارت بهتر ادغام و به سه بازارچه رسید، گفت:  دو بازارچه مریوان ادغام و به یک بازارچه تبدیل شد، همچنین دو بازارچه موقت در بانه نیز در بازارچه مرزی سیرانبند ادغام شدند و علاوه بر این دو بازارچه در بانه و مریوان هم‌اکنون یک بازارچه نیز در سروآباد فعال است. متاسفانه در گذشته نظارت مناسبی بر بازارچه‌های معابر موقت وجود نداشت اما براساس دستورالعمل هیات وزیران مقرر شد زیرساخت‌های گمرک در این بازارچه‌ها تامین و در این بازارچه‌ها گمرک مستقر شود تا کنترل و نظارت موثر بر ورود و خروج کالا انجام پذیرد.

وی در مورد وضعیت بازارچه سیف سقز هم گفت: این بازارچه فعلا درگیر مشکلاتی است که امیدواریم این مشکلات در آینده برطرف شود و این بازارچه هم به فعالیت خود ادامه دهد.

رحمانی‌پور  با اشاره به اینکه 80 فقره پرونده قاچاق کالا در مرز باشماق و سیرانبند تشکیل شد که اررش این پرونده‌ها 45 میلیارد ریال بوده و کالاهای قاچاق شامل خشکبار و مشتقات نفتی است، از احتمال استقرار یک دستگاه ایکس ری جدید در مرز باشماق خبر داد و گفت: مدیر کل گمرگ کشور در این باره قول مساعد داده و این یکی از ضرورت های مهم برای مرز باشماق است.

وی با اشاره به میزان درآمد گمرکات استان بیان کرد: درآمد گمرکات استان در سالجاری 270 میلیارد ریال بوده که نسبت به سال گذشته 150 درصد افزایش داشته است.در چند سال اخیر ارتقای سامانه جامع گمرکی در دستور کار قرار گرفت و توانستیم این سامانه را در گمرک سنندج، بانه و مریوان راه‌اندازی نماییم و تمامی تشریفات گمرکی به صورت اینترنتی انجام و  تجار می‌توانند کالاهای گمرکی خود را برای کاهش هزینه‌ها به صورت اینترنتی اظهار کنند.