سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  19:33

به دلیل نارضایتی کُردها و سُنی‌ها؛

مجلس عراق حاضر به تصویب بودجه 2018 کشور نیست

سرویس عراق و اقلیم کردستان- رئیس مجلس عراق تأکید کرد که لایحه بودجه 2018 کشور مغایر قانون اساسی است و مطالبات کُردها و سُنی‌ها را لحاظ نکرده و به همین دلیل مجلس حاضر به تصویب آن نیست.

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری کردی زبان اس. ان.ان، سلیم جبوری در کنفرانسی خبری تأکید کرد که لایحه بودجه 2018 عراق که از سوی دولت این کشور تدوین و به مجلس ارائه شده است، با قانون اساسی و دیگر قوانین کشور مغایر بوده و به همین دلیل از سوی هیئت رئیسه مجلس قابل قبول نیست و رد می شود.

رئیس مجلس عراق افزود که کشمکش و اختلافات شدیدی بر سر لایحه بودجه 2018 وجود دارد و فراکسیون های کُردستانی و فراکسیون های اهل سُنت اعتراضات زیادی نسبت به آن دارند و حاضر نیستند که به این بودجه رأی بدهند و مجلس نیز حاضر به تصویب بودجه ای نیست که حقوق کارمندان و حقوق‌بگیران را قطع می کند.

جبوری اشاره کرد که فراکسیون های کُردی مجلس عراق به دلیل اعتراض نسبت به کاهش سهم اقلیم کردستان در بودجه 2018 به 12.67 درصد حاضر به شرکت در نشست‌های مجلس که برای بررسی بودجه تشکیل می شود، نیستند و این نشست‌ها را بایکوت می کنند.

حیدر عبادی نخست وزیر عراق در واکنشی تند به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، ضمن اعمال تحریم های سیاسی و اقتصادی علیه اقلیم، سهم بودجه اقلیم را از 17 درصد سال های پیش به 12.67 درصد کاهش داد و این امر اعتراض شدید کُردها را به دنبال داشته است.

دولت عراق از سال 2014 تاکنون در پی اختلافات سیاسی، پرداخت بودجه و حقوق کارمندان اقلیم کردستان را متوقف کرده است.