انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  21:18

مهمترین تحولات روز دوشنبه 23/11/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز دوشنبه 23 بهمن 1396 در کشور ترکیه می اندازیم

  • وزیر امور خارجه ترکیه: ترکیه در آستانه قطع کامل روابط با ایالات متحده قرار دارد

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه گفت روابط ترکیه با ایالات متحده را، که به خاطر حمایت ایالات متحده از گروه کرد یگان های مدافع سوریه (YPG) به تیرگی گراییده است، یا این روابط بهبود پیدا خواهد کر و یا به طور کامل قطع خواهد شد.

  • رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه: ارتش ترکیه نباید وارد شهر عفرین شود

کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: ما از عملیات نظامی در عفرین حمایت می کنیم. ما نمی خواهیم گروه های تروریستی در کنار مرزهای ما لانه کنند. ما باید مرزهای خودو را ایمن کنیم. اما ورود به شهر عفرین موضوع دیگری است. چرا باید وارد شهری شوید که 500 هزار تن جمعیت دارد؟ چگونه می خواهید تروریست ها را از دیگران تشخیص دهید؟ اگر ما وارد شهر شویم حمام خون راه خواهد افتاد.

  • معاون نخست وزیر ترکیه: دست آهنی آمریکا علیه ترکیه در دستکش مخملی

بکر بوزداغ سخنگوی دولت و معاون نخست وزیر ترکیه از مواضع ایالات متحده در قبال ترکیه و حمایت این کشور از نیروهای کرد یگان های مدافع خلق سوریه (YPG) انتقاد کرد و سیاست این کشور را «دست آهنی در دستکش مخملی» خواند.

  • رهبر حزب حرکت ملی ترکیه: آمریکایی که YPG را قهرمان می خواند متحد ترکیه نیست، دشمن است

دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی ترکیه (MHP) در انتقاد از حمایت های ایالات متحده از گروه کرد سوری یگان های مدافع خلق (YPG)، گفت چنانچه آمریکا حمایت خود از YPG را متوقف نکند به عنوان یکی از دشمنان ترکیه از آن یاد خواهد شد. آمریکا چگونه می تواند متحد ترکیه باشد در حالی که YPG را قهرمان می خواند.

  • رئیس مشترک جدید و یک نمایندۀ HDP به خاطر اظهاراتشان در کنگرۀ این حزب به حمایت از تروریسم متهم شدند

دادستانی ترکیه اعلام کرد به خاطر اظهارات پروین بولدان و سری ثریا اوندر، نمایندگان حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، در کنگرۀ این حزب که روز گذشته برگزار شد، پروندۀ قضایی برای آنها تشکیل شده است.

  • صالح مسلم در فهرست تروریست های تحت تعقیب حکومت ترکیه جای گرفت

وزارت کشور ترکیه نام صالح مسلم رئیس مشترک پیشین حزب اتحاد دموکراتیک سوریه (PYD) را در فهرست تروریست های تحت تعقیب ثبت کرد.

 

کد خبرنگار: 30102