سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  22:50

افشای پرونده فساد اقتصادی میلیارد دلاری در اقلیم کردستان

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو گروه تحقیق و تفحص در امور مالی و فسادهای اقتصادی مسئولین اقلیم کردستان، در پارلمان کردستان از کشف پرونده فساد میلیارد دلاری در چند وزارت خانە دولت اقلیم کردستان خبر داد.

 

به گزارش کردپرس به نقل از سایت خبری اس. ان. ان، امید محمد علی در کنفرانسی خبری اعلام کرد که گروه تحقیق و تفحص در امور مالی و فسادهای اقتصادی مسئولین اقلیم کردستان، در پارلمان کردستان، چندین پرونده فساد را شامل میلیاردها دلار اختلاس و فساد مالی در دولت اقلیم در دست دارد و به زودی این پرونده ها را به نهادهای مربوطه ارائه می دهد و نتایج و جزئیات را نیز به اطلاع افکار عمومی می رساند.

عضو گروه تحقیق و تفحص در امور مالی و فسادهای اقتصادی مسئولین اقلیم کردستان، در پارلمان کردستان، گفت کە بنا به مدارک و مستندات معتبری که گروه تحقیق و تفحص در امور مالی و فسادهای اقتصادی مسئولین اقلیم کردستان، در پارلمان کردستان، در اختیار دارد، وزارت امور داخلی پیش‌تر 62 میلیون دلار بودجه را دریافت کرده که 47 میلیون دلار آن به نیروهای امدادی و آتش‌نشانی اختصاص یافتە و یک‌میلیون دلار نیز به مشاورین داده شده، اما هیچ اطلاعی از مابقی این بودجه در دست نیست.

همچنین تأکید کرد که دولت اقلیم کردستان اعلام کرده که 43 میلیون دلار به وزارت آموزش و پرورش داده شده، اما وزیر آموزش و پرورش با تکذیب این ادعا اعلام کرده که فقط 13 میلیون دلار را دریافت کرده است.

امید محمد علی همچنین گفت که در دولت های پیشین اقلیم کردستان، بیش از 182 میلیون دلار از بودجه به عنوان دانشگاه آمریکایی اربیل و سلیمانیه صرف شده، اما این دانشگاه خصوصی بوده و هزینه‌های خود را با دریافت شهریه از دانشجویان تأمین می کند و بودجه از دولت دریافت نمی کند.

وی خواستار اقدامات لازم از سوی نهادهای مربوطه در اقلیم کردستان در مورد پرونده های فسادی شد کە از سوی پارلمان افشا می شود.