انتشار:  دوشنبه 23 بهمن  ::  23:32

کردها آمریکا را در ازسرگیری بمباران های ترکیه در عفرین مقصر می دانند

سرویس جهان- برخی مقامات کرد سوریه می گویند بعد از تهاجم آمریکا به نیروهای نزدیک به دولت سوریه در دیرالزور، روسیه دوباره به ترکیه اجازه داد بمباران هوایی عفرین را از سر بگیرد.

به گزارش کردپرس، ارتش ترکیه از آغاز تهاجم خود علیه نیروهای کرد در عفرین که روز 20 ژانویه 2018 آغاز شد از جت های جنگنده برای بمباران مناطق کردنشین کانتون عفرین استفاده کرده و تعداد زیادی از مردم عفرین بر اثر این بمباران ها جان خود را از دست داده اند. بمباران هوایی عفرین به دنبال سقوط جنگنده روسی در استان ادلب سوریه در روز سوم فوریه 2018 متوقف شد و این توقف چند روز ادامه داشت تا این که به نوشته سایت دیفنس پست، در همان روز که جسد خلبان روسی هواپیمای مذکور به خاک سپرده شد بمباران هوایی ترکیه نیز از سر گرفته شد. البته قبل از آن ائتلاف  به رهبری آمریکا اقدام به بمباران نیروهای نزدیک به دولت سوریه در دیرالزور کرده بود.

مقامات کرد سوریه اقدام نظامی آمریکا علیه نیروهای نزدیک به بشاراسد را در دیرالزور در از سرگیری بمباران هوایی عفرین بی تاثیر نمی دانند.

حسین فقیه سخنگوی نیروهای کرد-عرب سوریه در اروپا به دیفنس پست گفت: « آمریکا اقدام به حمله هوایی علیه نیروهای سوریه در دیرالزور کرد به همین دلیل روسیه به ترکیه برای از سرگیری بمباران های هوایی چراغ سبز نشان داد.»

تیمور اخمتوف تحلیل گر مسائل کردها نیز اقدام نظامی آمریکا را در دیرالزور در ازسرگیری بمباران های ترکیه در عفرین بی تاثیر نمی داند و می گوید « روسیه به صورت روزافزون از آمریکا به خاطر فعالیت هایش در مناطق تحت کنترل نیروهای کرد-عرب و جلوگیری از دسترسی دمشق به چاه های نفت انتقاد کرده است.»

یک مقام امریکایی نیز به دیفنس پست گفته است ممکن است روسیه در واکنش به حمله آمریکا به نیروهای سوریه به ترکیه گفته باشد بمباران های هوایی در عفرین را از سر بگیرد.

هیوا عربو رییس مشترک اداره خودگردان کانتون جزیره در شرق سوریه نیز معتقد است حملات ترکیه به عفرین پس از بمباران نیروهای سوریه در دیرالزور از سوی آمریکا شدت یافته است. روسیه به ترکیه اجازه داده است حملات خود را در اعتراض به حضور روزافزون آمریکا در سوریه تشدید کند. کردهای سوریه قربانی رقابت آمریکا و روسیه در سوریه هستند.

کد خبرنگار: 40101