انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  10:18

فاجعه ای به نام کمبود آب و برنامه ای که برای مقابله با این بحران وجود ندارد/ مهدی نظری

سرویس ایلام- مهدی نظری-مرد درختی ایران در یادداشت زیر می نویسد: سالها است که باران کم می بارد و یا نمی بارد و این موضوع چنان واضح است که نیاز به تایید هیچ مرجع ذی صلاحی ندارد.

به گزارش کردپرس، ادامه این یادداشت به شرح زیر است:

با اینکه سالهاست که کشور ما دچار آسیب جدی حاصل از خشک سالی است ولی هرگز چنین بحرانی که اکنون با آن مواجه هستیم را به خود ندیده است.
اکنون،هم سفره های زیر زمینی ما خالی شده اند ،هم سدهای ما خالی از آبند و هم گرمایش کم سابقه زمستان، اندک رطوبت زمین را به خشکی کشانده است.
آثار این فاجعه علاوه بر تاثیرات مخرب عمیق بر محیط زیست و درختان و جنگلها و حیات وحش ،باعث زیان دیدن دامداران و کشاورزان و اقشار تولید کننده و زحمتکش جامعه گردیده و به طبع آن ،باعث از دست رفتن شغل های بیشتر و بیکاری و مهاجرت و حاشیه نشینی بیشتر به مراکز پر جمعیت و بخصوص پایتخت خواهد شد.
از طرفی دیگر، خود پایتخت و شهرهای پر جمعیت هم خود بعلت افزایش جمعیت و افزایش تقاضای مصرف آب، با بحران کم آبی بیشتری باید دست و پنجه نرم می کنند.
آنچه در خصوص خشکسالی های اخیر واقعیتی گریزناپذیر است اینکه آب رو به پایان است و بدون آب هم زندگی غیر ممکن .
حال ما و بخصوص مسئولین برای کم کردن این بحران چه کاری انجام داده ایم؟
جای تاسف این است که همیشه تا بحرانی رخ ندهد کسی بفکر پیشگیری از آن نیست و اصولا همیشه آزمون و خطا و پیگیری بعد از وقوع حادثه در کشور ما بیشتر مدنظر است تا پیشگیری. !
حالا که این فاجعه هر لحظه بیشتر به ما نزدیک شده است ضرورت  اقدامات پیشگیرانه در فصل زمستان و بهار است چرا که شکی نیست که در چند ماه آینده  و با شروع فصل گرم سال، آب اندک سدهای ایران رو به خالی شدن پیش میروند و چنانچه از هم اکنون به فکر پیشگیری نباشیم بحران آب در کشور ما جدی و جدی تر خواهد شد.
از جمله اقدامات پیشگیرانه این است که در شرایط کنونی می بایست در کشورمان پلیسی بنام ‌پلیس کنترل مصرف آب که کارش گشت زندگی در تمام نقاط شهری و روستایی و مناطق کشاورزی باشد ایجاد شود تا بتواند از هر گونه زیاده روی و مصرف  اضافی آب در زمینه های گوناگون جلوگیری نماید.
متاسفانه قسمت بیشتر پر مصرفی آب  در بخش خانگی، مربوط به شستشوی ماشین و آب پاشی معابر و کوچه ها توسط ساکنین آن‌‌مناطق و شستشوی غیر اصولی خیابانها توسط شهرداری ها است که این عمل خود باعث نابودی بخشی از منابع آب کشور ما شده است. 
آنچه پر واضح است اینکه حجم آب سدها  هم به خاطر کاهش ورودی آب روبه کاستن است و تا ورودی آب وجود نداشته باشد، خود به خود سدها رو به تخلیه شدن پیش میروند چرا که لحظه به لحظه مصرف آب وجود دارد در حالی که ورودی آب  این سدها به کمترین شکل ممکن رسیده است. 
جای بس نگرانی و تاسف است که امسال با اینکه بارش باران همچنان کم و غیرنرمال است، به جای صرفه‌جویی در این زمینه،  مصرف آب رشد بیشتری داشته است و این نشان دهنده این است که مردم و مسئولین ما، مسئله کمبود آب را یا متوجه نشده اند و یا نسبت به آن بی تفاوت هستند.
حال و قبل از وقوع فاجعه بی آبی مطلق در کشور، دست التماس را بسوی مردم و مسئولین دراز می کنیم و عاجزانه از تک تک مردم مان درخواست داریم جلو تلف شدن قطره قطره این مایه حیاتی گرفته و آینده خود و فرزندان خود را به خطر نی اندازیم.