سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  10:45

اختلافات بر سر عزل هیات اجرایی نظام مهندسی شهرستان های کردستان بالا گرفت

سرویس کردستان- اختلافات بر سر عزل هیات اجرایی نظام مهندسی شهرستان ها در استان کردستان با موضوع گیری های اعضا و نظام سقز و بانه با رئیس نظام مهندسی کردستان علیه یکدیگر وارد فاز جدیدی شد.

به گزارش کردپرس؛ هیات مدیره سازمان نظام مهندسی استان کردستان در ابتدای ماه جاری و با استناد به دستورالعمل های جدید، اعضای هیات اجرایی 3 نفره شهرستان ها را عزل کرده که قبلاً براساس انتخابات و برای 3 سال کاری برگزیده شده بودند، سپس خود اقدام به انتخاب یک نفر بعنوان سرپرست نمایندگی نظام مهندسی در شهرستان ها نموده اند.

در اولین واکنش مهندسین شهرهای سقز و بانه با امضای نامه های جداگانه ای خطاب به استاندار کردستان، نماینده سقز و بانه و نیز هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان استان کردستان ضمن انتقاد  از این رویکرد نظام مهندسی استان، خواستار تجدیدنظر در این تصمیم و انتخاب هیات اجرایی نمایندگی نظام مهندسی شهرستان ها براساس انتخابات شده اند.

سپس نماینده سقز و بانه هفته گذشته با مصاحبه ای رسانه ای ضرب الاجل 24 ساعته برای حل این مشکل توسط رئیس نظام مهندسی و مدیرکل راه و شهرسازی کردستان تعیین کرد و اعلام نمود در صورت عدم حل مشکل، وزیر راه و شهرسازی را جهت پاسخگویی به مجلس فرا می خواند. بلافاصله جلساتی برگزار شده و مقرر شد شنبه 21 فروردین با حضور هیات مدیره نظام مهندسی استان در سقز و بانه، مشکلات و اختلافات فرارو حل شود.

اما این وعده ها تحقق نیافت و نماینده سقز و بانه بار دیگر خواستار ورود دستگاه های نظارتی به این مساله و پاسخگویی مسئولان وزارت راه شد.

در ادامه ماجرا رئیس نظام مهندسی کردستان طی مصاحبه ای رسانه ای به اظهارات نماینده سقز و بانه واکنش نشان داده است، وی در اظهاراتی نماینده سقز و بانه در مجلس را به تامل در قوانین سازمان، آئین نامه ها، مسئولیت ها و حوزه اختیارات و فلسفه تشکیل این سازمان مردم نهاد و خصوصی فراخوانده و گفته است: از کسی که خود در خانه قانونگذاری مملکت حضور دارد انتظار می رود که رعایت قانون را فصل الخطاب کلیه امور و تصمیم گیری ها قرار دهد.

وی اعلام داشته: سازمان در راستای اجرای بند ف ماده 114 اصلاحیه آئین نامه اجرایی قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان  و همچنین طبق مواد 3 و 4 نظام نامه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی شهرستان ها اقدام به اعمال تغییراتی در سطح استان نمود که این امر با واکنش، اعمال فشار و همچنین صدور ضرب الاجل ها و بیانیه های نماینده این شهرستان ها مواجه شد و آنچه باعث شگفتی این سازمان بود این که نماینده چرا وارد حوزه تصمیم گیری ای شده که در حیطه مسئولیت او تعریف نشده است.

اما با توجه به نحوه واکنش ها، انتظار ادامه ماجرا و فراخواندن وزیر و معاونین وزارت راه به مجلس وجود دارد تا ببینیم نهایتاً هیات مدیره نظام مهندسی شهرستان ها بنا به خواست اعضای شهرستانی و نماینده انتخابی خواهند بود یا بنا به درخواست هیات مدیره نظام مهندسی استان، مسئول دفاتر شهرستانی انتصابی خواهند بود؟