سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  11:11

انتقاد محمودزاده از پتروشیمی مهاباد ابعاد تازه ای پیدا کرد

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مهاباد به علت عدم پرداخت عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد به شهرداری این شهر، دهیاریها و آموزش و پرورش شهرستان مهاباد به وزیر اقتصاد و دارایی تذکر کتبی داد.

 

به گزارش خبرنگار کردپرس، «جلال محمودزاده» در سوال از وزیر اقتصاد و امور دارایی اعلام کرد که  پالایشگاه های نفت و واحدهای پتروشیمی علاوه بر مالیات و عوارض ارزش افزوده مشمول پرداخت یک درصد از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی به دهیاریها و شهرداریها و آموزش و پرورش همان محل هستند.

وی در بخشی دیگر از سئوال کتبی خود نوشت:  این عوارض براساس حکم ماده 17 و تبصره های قانون ماده 38 می بایست در داخل حریم شهرها به حساب شهرداری محل استقرار واحد تولیدی و در خارج از حریم شهرها به حساب تمرکز وجوه موضوع تبصره (2) ماده 49 واریز شود تا بین دهیاریهای همان شهرستان توزیع گردد.

محمودزاده در ادامه متن تذکر کتبی خود به وزیر اقتصاد تاکید کرد:  مطابق قانون و براساس نظر قانون گذار پالایشگاه های نفت و واحدهای پتروشیمی به طور خاص مشمول پرداخت عوارض آلایندگی و ارزش افزوده در همان محل مستقر هستند ولی متاسفانه پتروشیمی مهاباد که بیش از 5سال است شروع به کرده است تا حال ریالی ارزش افزوده و عوارض آلایندگی  به شهرداری مهاباد، دهیاری های شهرستان و آموزش و پرورش پرداخت نکرده است.

وی در پایان نوشت: لذا با توجه به اینکه واحدهای پتروشیمی ذاتا آلاینده هستند و مشکلاتی در رابطه با تغییر کاربری زمینهای کشاورزی، مصرف آب و ترافیک جاده ای و پسابهای صنعتی و تهدید هوای منطقه در حال و آینده برای محل استقرار دارند چرا باید حقوق مردم را پرداخت نکنند لذا با توجه به اینکه متولی وصول مالیات وزارت اقتصادی و دارائی است به چه دلیل تا حال اقدامی برای وصوص حقوق قانونی مردم مهاباد صورت نگرفته است؟

انتقاد نماینده مهاباد از عدم پرداخت عوارض آلایندگی پتروشیمی مهاباد به شهرداری این شهر، دهیاریها و آموزش و پرورش شهرستان مهاباددر حالی صورت می گیرد که چند روز قبل نیز کانالی رسمی این نماینده مجلس اعلام کرد که طرح تحقيق و تفحص از  شركت پتروشيمي مهاباد تحت عنوان تحقیق و تفحص از نحوه واگذاری هُلدینگ پتروشیمی باختر در صحن علني مجلس بررسی می شود.

 محمودزاده  زمستان سال گذشته  در گفت وگو با کردپرس اعلام کرد که آنچه که در این طرح تحقیق و تفحص دیده می شود این است که جمعا 51 درصد سهم پتروشیمی باختر به 130 میلیارد تومان واگذار شده که این رقم در مقابل ارزش واقعی سهام پتروشیمی بسیار ناچیز است.

بر طبق اظهارات نماینده مهاباد،قیمت واگذاری درست نیست و کارشناسی نشده و باید کشف قیمت و کارشناسی و زمان و نحوه واگذاری به رسانه ها و صدا و سیما اطلاع داده می شد.

عدم استفاده از نیروهای بومی یکی دیگر از انتقادات محمودزاده از پتروشیمی مهاباد است  که در جریان سفرسالگذشته «حسن روحانی»به این شهر نیز مطرح شد.

محمودزاده  معتقد است که «پتروشیمی مهاباد سیاست عدم استفاده از نیروهای بومی را سرلوحه خود قرار داده و جوانان تحصیلکرده مهاباد در پتروشیمی کارگری کرده و نیروهایی با سطح سواد پایین تر از استان های برخوردار بر آنها حکم می رانند.»

مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب طرح ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول یکهزار و ‎ 600 کیلومتر احداث شده است و اتیلن که خوراک اصلی این پتروشیمی را تشکیل می دهد از عسلویه به این مجتمع منتقل و تزریق می شود.
فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی این طرح از سال 83 و عملیات اجرایی آن از سال 88 آغاز شده و خرداد ماه سال گذشته به صورت رسمی توسط حسن روحانی افتتاح شد.

پتروشیمی مهاباد، در زمینی به مساحت 185 هکتار در کیلومتر 15 جاده مهاباد ـ ارومیه ساخته شده است.