سرویس سوریه
آخرین خبرهای سوریه
انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  15:30

وزیر امور خارجۀ روسیه:

آمریکا در حال تشکیل یک شبه دولت در شرق فرات است

سرویس سوریه- لاوروف گفت آن گونه که از شواهد بر می آید، ایالات متحده قصد دارد با تشکیل یک شبه دولت در مناطق شرقی رودخانۀ فرات تا مرز عراق، حضور خود در سوریه را دائمی کند.

به گزارش کردپرس به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجۀ روسیه گفت از نظر کشورش ایالات متحده قصد دارد برای مدتی طولانی، شاید برای همیشه، در سوریه بماند.

لاوروف گفت: «به نظر می رسد، بر اساس برخی نشانه ها، ایالات متحده قصد دارد مدتی طولانی، شاید برای همیشه در سوریه بماند.»

به گفتۀ لاورورف ایالات متحده تنها هدف حضور نظامی خود رد سوریه را نبرد با گروه تروریستی دولت اسلامی عراق و شام (داعش) اعلام می کرد. اما اینک که داعش شکست خورده است، واشنگتن به روش های دیگری حضور خود را توجیه می کند.

وزیر امور خارجۀ روسیه گفت ایالات متحده به صورت یکجانبه و خطرناکی در سوریه عمل می کند و یکپارچگی سوریه را با خطر مواجه می کند.

وی گفت: «اقدامات آمریکا به نظر بخشی از نقشۀ ایجاد یک نوع شبه دولت در بخش بزرگی از قلمرو سوریه در ساحل شرقی رودخانۀ فرات تا مرز عراق است.»

وزیر امور خارجۀ روسیه دربارۀ موضع کشورش در خصوص کردهای سوریه گفت مسکو همچنان از مشارکت کردها در پروسۀ صلح سوریه حمایت می کند. وی مواضع ایالات متحده را کوته بینانه وصف کرد و این کشور را به نادیده گرفتن موضع ترکیه در قبال کردها متهم کرد. وی حملۀ نظامی ترکیه به کانتون کردنشین عفرین را نتیجۀ این کوته بینی خواند.

این در حالی است که کردهای سوریه، روسیه را متهم اصلی در حملۀ ترکیه به عفرین می دانند و معتقدند در صورت مخالفت روسیه این حمله اتفاق نمی افتاد.

 

کد خبرنگار: 30103