انتشار:  سه‌شنبه 24 بهمن  ::  23:43

پژوهشگر شورای روابط خارجی در مصاحبه با کردپرس:

حمایت واشنگتن از کُردهای سوریه برای تشکیل کشور مستقل نیست

سرویس جهان- دکتر مکس آبرامز می گوید آمریکا به منظور مقابله با داعش با کردهای سوریه همپیمان شد و بعد از داعش از آنها در جهت محدود کردن دولت مرکزی سوریه حمایت می کند.

به گزارش کردپرس، دکتر مکس آبرامز پژوهشگر اندیشکده شورای روابط خارجی و استاد دانشگاه نورث ایسترن آمریکا در مصاحبه با کردپرس این ایده را که آمریکا به دنبال ایجاد کیان مستقل کردی در شمال سوریه است رد کرد.

وی افزود: حمایت آمریکا از کُردهای سوریه به این خاطر نیست که این کشور زیاد به فکر تشکیل یک کیان مستقل کردی است. هدف اصلی آمریکا از همپیمانی با کردهای سوریه مقابله با داعش بود. اکنون که داعش در بخش بزرگی از سوریه از بین رفته است، مهم ترین دغدغه آمریکا جلوگیری از تثبیت قدرت دولت مرکزی سوریه و جلوگیری از نفوذ بیشتر برخی کشورها است.

دکتر آبرامز درباره آخر بازی در سوریه گفت: من پایان بازی را در سوریه مشاهده نمی کنم؛ تقابل در این کشور همچنان ادامه خواهد داشت. سوال این است که این تقابل چگونه تغییر خواهد کرد. مسکو به کُردها به عنوان یک مانع نگاه خواهد کرد.

این کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است آمریکا به دنبال تقویت موقعیت و حضور خود در شرق سوریه است زیرا به گفته وی، زمانی که نیروهای نزدیک به دولت سوریه به سمت شرق فرات حرکت کردند آمریکا با حمله به آنها به شدت واکنش نشان داد.

دکتر آبرامز معتقد است آمریکا همچنان از کردها برای رسیدن به مقاصد خود استفاده خواهد کرد. وی معتقد است آمریکا از این به بعد از کردها برای جلوگیری از نفوذ دیگر کشورها در سوریه استفاده خواهد کرد.

پژوهشگر اندیشکده شورای روابط خارجی درباره روابط روسیه با کُردهای سوریه به کردپرس گفت: روسیه سعی می کند به مخالفان آمریکا در سوریه نزدیک تر شود و نگاه منفی تری به کردها خواهد داشت.

دکتر آبرامز درباره چشم انداز مسئله کردها در ترکیه و ارتباط آن با کردهای سوریه به خبرگزاری کردپرس گفت: مسئله کردها در داخل ترکیه حل نخواهد شد و این که حل این مسئله در بهبود روابط با کردها در سوریه تاثیر دارد قابل بحث است.

کد خبرنگار: 40101