سرویس اقلیم کردستان
آخرین خبرهای اقلیم کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  09:38

انتقاد شدید نماینده کُرد از مشارکت کُردها در نشست بودجه در مجلس عراق

سرویس عراق و اقلیم کردستان- نماینده مستقل کُرد در مجلس عراق، از فراکسیون‌های کردستانی مجلس، به دلیل شرکت در نشست بررسی بودجه 2018 در مجلس عراق، انتقاد کرده و گفت که کُردها، پس از شرکت در این نشست نمی‌توانند مانع از تصویب بودجه ای که ناقض حقوق آنان است، شوند.

به گزارش کردپرس، عادل نوری در گفتگو با سایت خبری خندان، گفت که نشست مجلس عراق، روز سه‌شنبه 24 بهمن/13 فوریه برای دومین بررسی لایحه بودجه 2018 عراق برگزار شد و روسای فراکسیون‌های کُردی مجلس که پیش‌تر اعلام کرده بودند به مانند دیگر نشست ها، این نشست را نیز به دلیل در نظر نگرفتن خواست و حقوق کُردها در بودجه، بایکوت می کنند، در آخرین لحظات تغییر رأی داده و در نشست شرکت کردند.

نماینده مستقل کُرد در مجلس عراق، با تأکید بر اینکه در لایحه اصلاح شده بودجه نیز خواست و حقوق کُردها گنجانده نشده، افزود که کُردها طی یک ماه گذشته، با بایکوت نشست های مجلس، مانع از بررسی و تصویب بودجه شده اند؛ چراکه اگر این بودجه به مرحله رأی‌گیری برسد، به دلیل اینکه تعداد نمایندگان کرد، نسبت به نمایندگان عرب کمتر است، نمی‌توانند مانع از تصویب بودجه شوند.

وی با اشاره به اینکه از فراکسیون‌های کُردی درخواست کرده، در نشست شرکت نکرده و بر مواضع خود پافشاری کنند، اما نمایندگان کُرد عضو کمیسیون دارایی مجلس در این نشست شرکت کرده اند، گفت حال با برگزاری این نشست، کُردها کارت دیگری برای ممانعت از تصویب بودجه ندارند؛ چراکه مجلس می تواند طبق قانون 4 روز پس از بررسی دوم این لایحه، آن را به رأی‌گیری بگذارد و کُردها فقط می توانند، به استفاده فؤاد معصوم رئیس جمهور عراق از اختیارات خود، برای دفاع از حقوق و سهم بودجه کُردها امید داشته باشند.

عادل نوری از فؤاد معصوم خواست از اختیارات خود استفاده کرده و اعلام کند که اگر خواست کُردها در بودجه و سهم مناسب برای اقلیم کردستان در آن، در نظر گرفته نشود، این بودجه را امضا نمی کند.

وی گفت که رئیس جمهور بنا به اختیارات خود می تواند بودجه را امضا نکرده و آن را به مجلس بازگرداند و نمایندگان کُرد نیز در مجلس آن را بار دیگر به هیئت دولت، برای اصلاح و گنجاندن خواست های کُردها ارجاع دهند و بر خواست های خود پافشاری کنند.

دولت عراق در واکنش به برگزاری رفراندوم استقلال اقلیم کردستان، سهم اقلیم از بودجه عراق را از 17 درصد به 12.67 درصد کاهش داده و طی 4 سال گذشته نیز به دلیل اختلافات سیاسی، پرداخت بودجه و حقوق کارمندان اقلیم کردستان را، متوقف ساخته است.