سرویس کردستان
آخرین خبرهای کردستان
انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  10:06

شهردار بانه:

بانه به نخستین شهر هوشمند کشور تبدیل می شود

سرویس کردستان- شهردار بانه گفت: با توجه به فراهم بودن زیرساخت های مخابراتی  در آینده نزدیک شهر بانه به نخستین شهر هوشمند کشور تبدیل می شود.

به گزارش خبرنگار کرد پرس، وریا وثوقی در نشست با مدیل عامل مخابرات کردستان اظهار  داشت: یکی از برنامه های مهم شهرداری بانه اجرای طرح هوشمند سازی شهر است که با اجرای این طرح خدمات به شهروندان در کمترین زمان و کمترین هزینه امکان پذیر خواهد بود.

وی به مزایای طرح هوشمند سازی شهر بانه اشاره کرد و گفت: با اجرای این طرح اشتغالزایی در سطح وسیعی برای جوانان متخصص و اهل فن در زمینه های مختلف فراهم می شود و همچنین مراجعه ارباب رجوع به شهرداری کمتر می شودو همچنین خدمات سریع تر و در سطح وسیع به شهروندان ارائه می شود.

وی افزود: در صورت اجرای این طرح به عنوان نخستین شهر هوشمند کشور معرفی خواهد شد و با توجه به اینکه شهر بانه به لحاظ جمعیتی و وسعت نسبت به برخی شهرهای کشور کمتر است اجرای طرح هوشمند سازی بهتر انجام می شود.

مدیر عامل شرکت مخابرات کردستان یکی از طرح های در دست اقدام را طرح هوشمند سازی شهر بانه عنوان کرد و گفت: با توجه به زیرساخت های موجود در شهر بانه این امکان فراهم شده که شهر بانه به شهر هوشمند تبدیل شود که با اجرای این طرح بانه نخستین شهر هوشمند کشور می شود.

آزاد حکمت با اشاره به مزایایی شهر هوشمند اضافه کرد: ایجاد اشتغال در سطح وسیع، بارده زودهنگام درآمد شهرداری،  کاهش مراجعه ارباب رجوع به شهرداری در نتیجه کاهش بارترافیکی سطح شهر از جمله مزایایی هوشمند سازی شهر است.

به گفته حکمت، زیرساخت های اجرای طرح هوشمند سازی شهر بانه در سطح جهانی فراهم است و شهرداری می توانند به واسطه گسترش خدماتی که در شهر انجام می دهد برنامه های خود را تعریف کند و مخابرات هم بر این اساس هوشمند سازی را اجرا می کند و این امکان برای همه شهروندان فراهم شود.

وی گفت: در نخستین اقدام برای اجرای طرح هوشمند سازی شهر بانه یک سرویس «اف تی تی اج» در حوالی شهرداری راه اندازی می شود.

 مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای استان:

سه طرح عمرانی و خدماتی در بانه آغاز بکار و افتتاح شد

سرویس کردستا- مدیر کل دفتر امور شهری و شوراهای کردستان گفت: آغاز بکار فضای سبز میدان شورا، بهره برداری از ساختمان فرهنگی آرامستان سلیمان بگ بانه و رونمایی از نخستین کارگاه تولیدی موزائیک فرش از جمله طرح های عمرانی و خدماتی شهرداری بانه است.

جمشید اسدی در حاشیه آیین بهره برداری از طرحی های عمرانی و خدماتی شهرداری بانه در گفت وگو با خبرنگارکرد پرس اظهار کرد: کارگاه موزائیک فرش بانه یک طرح توسعه ای بخش خصوصی است که با اعتبار 5 میلیارد ریال و زمینه اشتغالزایی 12 نفر به صورت مستقیم فراهم شده و در ظرفیت اشتغالزایی برای 30 نفر فراهم می شود.

وی اظهار کرد: کل مساحت این کارگاه را 1200 متر مربع که فضای بسته کارگاه 450 متر مربع است و همه مصالحی را که از بتنی در این کارگاه تولید می شود و روزانه سه هزار متر جدول و 400 متر سنگ فرش در این کارگاه تولید می شود.

وی یاد آور شد: طرح توسعه ای تولید فرش موزائیک بانه یک طرح سنتی است که از فرش و گلیم کردستان الهام گرفته و در همه فضاها کاربرد دارد.

اسدی همچین به احداث فضای سبز میدان شورا اشاره کرد و گفت: فضای سبز میدان شورا حاصل تفکیک زمین های تعاونی سپاه پاسداران است که 6 هزار 133 متر مربع مساحت دارد و برای احداث این فضا 2 میلیارد 500 میلیون ریال از محل اعتبارات داخلی شهرداری تامین می شود و در خرداد ماه سال 97 به بهره برداری می رسد.

وی اضافه کرد: ساختمان فرهنگی آرامستان سلیمان بگ بانه در زمینی با مساحت 120 متر مربع احداث شده و که هزاینه احداث آن 12 میلیارد ریال بوده است.