سرویس آذربايجان غربي
آخرین خبرهای آذربايجان غربي
انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  12:04

موردی مثبتی از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تکاب مشاهده نشده است

 سرویس آذربایجان غربی- رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان تکاب گفت: تاکنون هیچ موردی مثبتی از بیماری فوق در این شهرستان مشاهده نگردیده است.  

 

به گزارش کردپرس، دکتر احمد بهرامی روز چهارشنبه(25 بهمن ماه) در جمع خبرنگاران گفت: در این شهرستا 6 واحد پرورش مرغ گوشتی فعال و همچنین در 110 واحد اپیدمیولوژیک روستایی پرورش ماکیان بومی صورت می پذیرد.

وی افزود: از ابتدا سال جاری تاکنون بیش از 175 مورد پایش و مراقبت از بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان انجام شده است و مجموعا 450 نمونه  سوآپ نای و کلوآک جهت انجام آزمایشات تشخیصی به آزمایشگاه مرجع ارسال شده و تا کنون هیچ موردی مثبتی از بیماری فوق در این شهرستان مشاهده نگردیده است. 

 بهرامی نزدیک نشدن شهروندان به پرندگان وحشی و مهاجر را که به عنوان مخزن اصلی بیماری به حساب می آیند، در کنترل بیماری فوق مهم دانست و کفت : با توجه به اینکه این بیماری ویروسی واگیردار به راحتی از طریق تماس با پرندگان وحشی مهاجر و آبزی انتقال می یابد و موجب شیوع این بیماری در منطقه می شود لازم است شهروندان از شکار و تماس مستقیم با این پرندگان خودداری کرده و موارد زیست محیطی را رعایت نمایند.

 وی در پایان با بیان اینکه بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان از بیماری های مهلک و کشنده در جمعیت طیور می باشد، اظهار داشت: این بیماری ویروسی یکی از بیماری های حاد تنفسی طیور می باشد که در صورت وقوع، موجب تلفات شدید و افت چشمگیر تولید در مزارع پرورشی می شود.