انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  14:14

پژوهشگر انستیتو بروکینز:

ادامه عملیات عفرین کُردها را در برابر ترکیه متحد می کند

سرویس جهان- رنج علاء الدین معتقد است اگر تهاجم ترکیه به عفرین ادامه پیدا کند احتمال متحد شدن همه گروه های کُرد علیه ترکیه حتی متحدان این کشور مانند حزب دموکرات کردستان عراق وجود دارد.
 

به گزارش کردپرس، این هفته یک هیئت پارلمانی از اقلیم کردستان برای ابراز همدردی با کردها در عفرین به این شهر سفر کرد. یکی از اعضای هیئت پارلمانی نماینده حزب دموکرات کردستان عراق است که با ترکیه در طی سال های اخیر رابطه خوبی داشته است. علاوه بر این اکثر تجهیزات و لوازمی که آمریکا در اختیار نیروهای کرد سوریه می گذارد و ترکیه آنها را تروریست خطاب می کند از گذرگاه مرزی فیش خاپور به مناطق کردنشین سوریه می رود. این گذرگاه مرزی تحت کنترل حزب دموکرات کردستان عراق به رهبری مسعود بارزانی است که تا پیش از برگزاری رفراندوم رابطه گرمی با آنکارا داشته و نیز مخالف سیاست های حزب کردی اتحاد دموکراتیک کرد سوریه است. ypg شاخه نظامی این حزب در حال حاضر با نیروهای ترکیه در عفرین درگیر شده است.

رنج علاء الدین پژوهشگر مسائل کردها در انستیتو بروکینز موارد ذکر شده را نشانه تغییر مواضع احزاب کرد در برابر ترکیه و دور شدن آنها از این کشور می داند.

وی به المانیتور گفت: عملیات ترکیه در عفرین ممکن است احزاب کرد عراق را که دارای اختلافات داخلی هستند در برابر این کشور متحد کند. المانیتور نیز نوشت این احزاب در آستانه برگزاری انتخابات عراق و اقلیم کردستان با حمایت از کردها در عفرین می خواهند از احساسات کردهای عراق به نفع خود استفاده کنند.

علاء الدین افزود: هرچه بیشتر عملیات ترکیه در عفرین ادامه پیدا کند به همان اندازه دو حزب دموکرات و اتحادیه میهنی که بارها با ترکیه علیه پ.ک.ک همکاری کرده اند دورتر می شود. این مسئله باعث تضعیف نفوذ ترکیه در اقلیم کردستان نیز می شود.

کد خبرنگار: 40101