انتشار:  چهارشنبه 25 بهمن  ::  19:52

دمیرتاش در دادگاه:

نمایندگان HDP به خاطر انگیزه های سیاسی در زندان هستند / پرونده را مختومه کنید

سرویس ترکیه- دمیرتاش گفت دستگیری، زندانی شدن و محاکمۀ وی و دیگر نمایندگان HDP با انگیزه های سیاسی انجام شده و از دادگاه خواست پرونده را مختومه اعلام کند.

به گزارش کردپرس به نقل از حریت، صلاح الدین دمیرتاش رئیس مشترک پیشین و دربند حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) که امروز یک بار دیگر در دادگاه حاضر شده بود، درخواست کرد پرونده اش که به خاطر انگیزه های سیاسی علیه وی تشکیل شده است، مختومه شود.

دمیرتاش ضمن اشاره به دیگر رهبران سیاسی دربند در تاریخ ترکیه گفت: «همۀ آنها به خاطر انگیزه های سیاسی در دادگاه های سیاسی محاکمه شدند. آن دادگاه ها نتوانستند به صورت مستقل عمل کنند. واقعیت این است که، برای اینکه قدرت عمل مستقل را از آنها بگیرند افرادی وابسته به حکومت را برای عضویت در آنها تعیین می کردند. و اینک، ما به عنوان نمایندگان یک حزب دیگر تحت شرایط وضعیت فوق العاده محاکمه می شویم.»

دمیرتاش به دادگاه گفت که بازداشت وی با تلاش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه برای تغییر قانون اساسی و ایجاد سیستم ریاستی، ارتباط مستقیم دارد. دمیرتاش افزود که وی به عنوان نماینده و به علت مصونیت پارلمانی نباید محاکمه شود.

مصونیت پارلمانی نمایندگان در ماه می 2016 با رأی نمایندگان پارلمان لغو شد و دمیرتاش در نوامبر 2016 دستگیر و زندانی شد.

مارتین ادلمن سفیر آلمان در ترکیه و چند تن دیگر از نمایندگان کشورهای خارجی، که قصد داشتند از نزدیک جریان محاکمۀ دمیرتاش را پیگیری کنند، اجازۀ حضور در دادگاه را نیافتند.

 

کد خبرنگار: 30103