سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  یک‌شنبه 29 بهمن  ::  11:37

رئیس شرکت نظرسنجی کنسنسوس ترکیه:

ائتلاف آک پارتی با حزب حرکت ملی باعث از دست دادن آراء کردهای ترکیه شده است

سرویس ترکیه - مراد ساری، رئیس شرکت نظرسنجی کنسنسوس در اظهاراتی عنوان کرده است: حزب عدالت و توسعه با ائتلافی که با حزب حرکت ملی انجام داد؛ رای کردها را از دست داده است/ حزب دموکراتیک خلق ها دیگر مشکل حدنصاب ندارد.

به گزارش کردپرس، مراد ساری، رئیس شرکت نظرسنجی کنسنسوس، یکی از 3 شرکت نظرسنجی که نتایج رفراندوم قانون اساسی ترکیه را درست پیش بینی کرده بود در گفتگو با خبرگزاری Diken ترکیه عنوان کرد: حزب عدالت و توسعه با ائتلافی که با حزب حرکت ملی انجام داد؛ رای کردها را از دست داده است.به عملیات های مانند عفرین کردها سال هاست که عادت کرده است. اما اگر وارد رابطه با حزب حرکت ملی ترکیه شوید در رقابت با حزب دموکراتیک خلق ها نخواهید توانست از آن جبهه رای به دست آورید. در گذشته شاید می توانستند رای کردهای نزدیک به حزب دموکراتیک خلق ها و یا کردهایی که به حزب دموکراتیک خلق ها رای داده بودند را به سمت خود جلب کنند ولی از این به بعد این موضوع دیگر امکان ندارد. شهروندان شرق و جنوب شرق ترکیه به احتمال زیاد در انتخابات پیش رو نیز به مانند رفراندوم از سیاست های حزب عدالت و توسعه حمایت نخواهند کرد.

وی در ادامه اظهارات خود با رد هر گونه احتمال ماندن حزب دموکراتیک خلق ها زیر حدنصاب 10 درصدی گفت: حزب دموکراتیک خلق ها دیگر مشکل حدنصاب ندارد. از سال 2002 این حزب با نمایندگان مستقل رای خود را از 2 درصد آغاز کرده و به 13 درصد رسیده است. اکنون نیز در 10 درصد ثابت است. یک زمانی  رجب طیب اردوغان با خواندن یک شعر خود را مورد ظلم واقع شده نشان داد، همان احساسات را اکنون هواداران حزب دموکراتیک خلق ها نسبت به صلاح الدین دمیرتاش دارند. زندانی شدن صلاح الدین دمیرتاش باعث شد تا هوادران حزب دموکراتیک خلق ها بیشتر دور این حزب جمع شوند. به همین خاطر است که این حزب با کاهش آراء رو به رو نیست.

 

کد خبرنگار: 30102