سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 29 بهمن  ::  13:41

آلدار خلیل:

کُردهای سوریه به سمت اجرای پروژه سیستم فدرالی در سوریه گام بر می دارند

سرویس جهان- رییس مشترک جنبش جامعه دموکراتیک کرد سوریه می گوید سیستم خودمدیرتی دموکراتیک در شمال سوریه نهادینه شده و ما به سمت پروژه فدرالی حرکت می کنیم.

به گزارش کردپرس، کردهای سوریه پس از پیشروی های دو سال اخیر خود در جنگ با داعش و با کنترل یک چهارم خاک سوریه به ایجاد سیستم خودمدیریتی در این مناطق اقدام کرده اند.

آلدار خلیل از سیاست مداران برجسته کُرد سوریه و رییس جنبش جامعه دموکراتیک سوریه که چتر سیاسی احزاب چپ کرد سوریه محسوب می شود می گوید غایت کردهای سوریه ایجاد سیستم فدرالی در سوریه است و به سوی اجرای آن گام بر می دارند.

وی به روزنامه واشنگتن پست گفته است مقامات کرد سوریه با دولت مرکزی درباره محافظت دمشق از  مرزهای شمالی سوریه در برابر تهاجم ترکیه و اداره این مناطق از سوی کردها مذاکره کرده اند. به گفته این مقام ارشد کُرد هدف از این مذاکرات رسیدن به توافقی میان کردها و دمشق است که در نهایت به دولت اجازه می دهد تا حدی بر مناطق تحت کنترل کردها کنترل داشته باشد.

وی افزود: هم اکنون مذاکرات کردها با دولت مرکزی سوریه جریان دارد اما دولت سوریه هیچ قولی درباره سیستم خودمدیریتی دموکراتیک به کردها نداده است.

با این حال، آلدار خلیل تاکید کرد کردها عملا سیستم خودمدیرتی را در مناطق تحت کنترل خود اجرا نموده و در حال حرکت به سمت اجرای پروژه فدرالی در سوریه هستند.

کد خبرنگار: 40101