سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 29 بهمن  ::  13:49

ولایتی: روابط راهبردی عراق و ایران برای آینده منطقه تعیین‌کننده است

سرویس عراق و اقلیم کردستان-  مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری بعد از دیدار با نایب‌رئیس پارلمان عراق تأکید کرد که روابط راهبردی دو کشور برای آینده منطقه خاورمیانه تعیین‌کننده است.
 

به گزارش کردپرس بە نقل از ایرنا، علی‌اکبر ولایتی شنبه‌شب بعد از دیدار با شیخ همام حمودی نایب‌رئیس پارلمان عراق در بغداد که هادی العامری  دبیرکل سازمان بدر وی را همراهی می کرد، در جمع خبرنگاران گفت: ایران و عراق دارای روابط راهبردی با یکدیگر هستند که این روابط برای آینده عراق و تمام منطقه تعیین‌کننده است.

وی افزود که سرنوشت دو کشور ایران و عراق به هم گره خورده است و بر همین اساس، ایران از هیچ گونه همکاری که در جهت پیشرفت روابط فی مابین باشد، دریغ نمی کند.

مشاور امور بین‌الملل مقام معظم رهبری تأکید کرد که دفاع از عراق به معنی دفاع از ایران است و عکس این قضیه نیز صحیح است.

ولایتی ابراز امیدواری کرد که در آینده روابط و همکاری‌ها بین دو کشور ارتقا و توسعه بیش از پیش پیدا کند.

نایب‌رئیس پارلمان عراق نیز به خبرنگاران گفت : پارلمان این کشور در خصوص حضور نیروهای بیگانه در اراضی عراق تصمیم گیری می کند،

حمودی افزود: حضور نیروهای بیگانه در اراضی عراق قابل قبول نیست و این مسئله در پارلمان عراق مطرح شده و در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد.

وی تأکید کرد که حل مشکلات منطقه باید به دست خود اهالی این منطقه برطرف شود و وجود بیگانگان تنها باعث افزایش مشکلات می شود.

حمودی افزود که پیروزی‌ها بر گروه تروریستی داعش به‌واسطه حضور مردم عراق در این مبارزه تحقق بخشید و هرگز نباید ادعای وجود داعش و غیر داعش بهانه‌ای برای حضور نیروهای بیگانه در خاک این کشور باشد.

وی اضافه کرد که مصمم هستیم مسئله حضور بیگانگان در اراضی عراق را در پارلمان عراق مطرح کنیم، زیرا مردم این کشور در خصوص حضور نیروهای بیگانه در اراضی خود، دیدگاه کاملاً روشنی دارند و پارلمان نیز در این خصوص تصمیم می کند.

تعدادی از دولتمردان آمریکایی به‌تازگی برخلاف خواست دولت عراق و سیاسیون این کشور، گفته‌اند که نیروهای آن‌ها،اراضی عراق را ترک نکرده و همچنان در خاک این کشور باقی خواهند ماند.

شیخ همام حمودی و هادی العامری در این گفت‌وگوی خبری تأکید کردند که دیدگاه‌های عراق و جمهوری اسلامی ایران در خصوص مسئله حضور بیگانگان در منطقه باهم مطابق است.

هادی العامری در این رابطه گفت که دیدگاه‌های ایران و عراق در خصوص چالش‌های پیش روی منطقه از جمله چالش‌های امنیتی، اقتصادی و سیاسی مطابق همدیگر است.

وی با اشاره به اینکه در خصوص مسئله جنگ با تروریسم، نگرانی‌هایی در منطقه وجود دارد، گفت: اگرچه از حیث نظامی بر گروه تروریستی داعش پیروز شده‌ایم اما نیازمند همکاری گسترده بین کشورهای منطقه برای از بین بردن تفکر داعشی هستیم.

العامری ادامه داد: اگر تفکر داعش در منطقه باقی بماند بیم آن می‌رود که داعش دوباره شکل گیرد و امنیت منطقه را متزلزل کند.

ولایتی که برای شرکت در اعلام تأسیس مجمع عراقی وحدت اسلامی وارد بغداد شده در دو روز گذشته با تعدادی از مراجع و علمای دین، مقامات دولتی و رهبران سیاسی عراق دیدار و گفت‌وگو کرده است.

ولایتی روز یکشنبه در نشست‌های جداگانه با تعداد دیگری از مقامات عراقی، آخرین تحولات منطقه و روابط فی مابین را موردبررسی قرار خواهد داد.