سرویس عراق
آخرین خبرهای عراق
انتشار:  یک‌شنبه 29 بهمن  ::  18:41

ولایتی:

ایران در جهت تحکیم وحدت ملی در عراق از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند

سرویس عراق و اقلیم کردستان-مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس‌جمهور عراق گفت: ایران در جهت تحکیم وحدت ملی در عراق از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند.

 

به گزارش کردپرس بە نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، علی‌اکبر ولایتی مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری با فؤاد معصوم رئیس‌جمهور عراق دیدار و گفتگو کرد.

در این ملاقات که پیش از ظهر امروز در کاخ ریاست جمهوری عراق صورت گرفت، طرفین ضمن تأکید بر توسعه روابط دوجانبه در خصوص آخرین تحولات منطقه‌ای به بحث و گفتگو پرداختند.

ولایتی در این دیدار ضمن طلب غفران و رحمت الهی برای مرحوم جلال طالبانی گفت: مرحوم طالبانی نقش مهمی در مبارزات استقلال طلبانه ملت عراق داشت.

مشاور بین‌الملل مقام معظم رهبری با بیان اینکه مردم کرد عراق همواره نقش اساسی در حفظ تمامیت ارضی این کشور داشته اند، گفت: رابطه ایران و عراق استراتژیک است و این روابط راهبردی با کردهای عراق ریشه دار است.

ولایتی با بیان اینکه ایران و عراق سرنوشت شان از هم غیر قابل تفکیک است، افزود: ایران چه در دوران مبارزات و چه در دوران سازندگی کنار دولت و ملت عراق ایستاده است.

مشاور مقام معظم رهبری ضمن تأکید بر تحکیم پایه های وحدت ملی در عراق گفت: جمهوری اسلامی جهت بهبود روابط و رفع کدورت‌ها در عراق به‌خصوص بین دولت مرکزی و اقلیم از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

در این دیدار فؤاد معصوم رئیس‌جمهور عراق نیز با بیان اینکه روابط دو کشور تاکتیکی نیست ابراز امیدواری کرد: روابط ایران و عراق زنده و رو به جلو باشد.

وی در این دیدار همچنین خواستار ایفای نقش مثبت جمهوری اسلامی ایران در تحکیم پایه های وحدت ملی بین گروه های عراقی به خصوص بهبود روابط اقلیم کردستان و دولت مرکزی شد.

در ادامه این دیدار طرفین ضمن بررسی آخرین تحولات منطقه‌ای درباره مسیرهای توسعه همه جانبه روابط فی مابین به بحث و تبادل نظر پرداختند‌.