سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  یک‌شنبه 29 بهمن  ::  22:11

رویترز خبر داد؛

تواق کُردها و دمشق بر سر اعزام ارتش سوریه به عفرین

سرویس جهان- یکی از مقامات کرد سوریه به رویترز گفته است کردها و دولت مرکزی سوریه بر سر اعزام نیروهای دولتی به مرزهای ترکیه برای جلوگیری از تهاجم آنکارا به عفرین به توافق رسیده اند.

به گزارش کردپرس نزدیک به یک ماه از تهاجم نظامی ترکیه به منطقه عفرین در شمال سوریه که تحت کنترل کردهاست می گذرد. کردها از همان روزهای اول از دمشق درخواست کردند به حکم این که عفرین بخشی از سوریه است دولت بشار اسد باید از عفرین در مقابل تهاجم ترکیه دفاع کند. کردها گفتند مذاکراتی با دولت سوریه در این مورد داشته اند.

امروز یک مقام کرد سوریه به رویترز گفت: کردها و دولت بشار اسد بر سر اعزام نیروهای دولتی به عفرین در نزدیکی مرزهای ترکیه به توافق رسیده اند.

بدران چیا کرد مشاور اداره خودگردان کردی در شمال سوریه به رویترز گفت: ارتش سوریه در برخی نقاط مرزی(در عفرین) مستقر می شوند و در دو روز آینده می توانند وارد عفرین شوند.

این مقام کرد سوریه درباره علت توافق کردها با دولت سوریه افزود: ما می توانیم در مقابل جنایات ددمنشانه و سکوت جامعه بین الملل، با هر طرفی که دست کمک به سمت ما دراز کند همکاری کنیم.

بدران چیا درباره محتوای توافق میان کردها و دولت بشار اسد گفت: توافقی که با دمشق انجام شد صرفا نظامی است و هنوز توافقات سیاسی گسترده تر صورت نگرفته است. در مورد مسائل سیاسی و اداری در مناطق تحت کنترل کردها در مراحل بعدی و از طریق مذاکرات مستقیم توافق حاصل خواهد شد.

این مقام کرد سوریه از وجود مخالفت هایی نیز با توافق کردها و دولت سوریه خبر داد و گفت: مخالفت هایی با این توافق وجود دارد که می تواند مانع اجرای آن شود. بدارن افزود:« ما نمی دانیم تا کی این توافق دوام می آورد زیرا طرف هایی هستند که به این توافق راضی نیستند و می خواهند این توافق به شکست منجر شود.»

سازمان دیده بان حقوق بشر سوریه هم در بیانیه ای اعلام کرد از چند منبع آگاه مطلع شده که کردها و دولت مرکزی سوریه بر سر استقرار نیروهای دولتی در منطقه هم مرز عفرین با ترکیه به توافق رسیده اند.

کد خبرنگار: 40101