سرویس جهان
آخرین خبرهای جهان
انتشار:  پنج‌شنبه 3 اسفند  ::  18:54

رییس اندیشکده :RUSI

توافق کُردها و دمشق اهداف ترکیه در عفرین را به خطر انداخت

سرویس جهان- مایکل استفنس پژوهشگر حوزه مسائل خاورمیانه معتقد است توافق کردهای سوریه و دمشق بر سر استقرار نیروهای دولتی سوریه در عفرین برنامه ترکیه برای محدود کردن و یا بیرون راندن نیروهای کرد را از عفرین با مشکل جدی روبه رو می کند.

به گزارش کردپرس، نیروهای کرد سوریه بعد از گذشت بیش از یک ماه مقاومت در برابر تهاجم ترکیه در عفرین از نیروهای دولتی سوریه خواسته اند در خطوط مقدم نبرد با ترکیه مستقر شده و به نیروهای کرد در برابر پیشروی نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد کمک کنند. این نیروها هر چند از نظر برخی مقامات کرد سوریه تعدادشان کافی نیست اما هم اکنون در عفرین مستقر شده اند.

 مایکل استفنس پژوهش گر ارشد مسائل خاورمیانه و رییس اندیشکده RUSI  در یادداشتی نوشت توافق میان کردها و دولت دمشق مانع دست یافتن ترکیه به اهداف از پیش تعیین شده آنکارا در عفرین می شود که تحت کنترل کردهاست.

وی در این یادداشت اشاره می کند که به نظر می رسد روسیه نیز که حامی ترکیه محسوب می شود به آنکارا پشت کرده است و با این که در ماه ژانویه 2018 به عملیات نظامی ترکیه در عفرین رضایت داد اما سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور اخیرا تاکید کرده است که هر گونه راه حل برای بحران سوریه از جمله عفرین باید با درنظر گرفتن احترام به حاکمیت ویکپارچگی خاک سوریه و مذاکره با دولت بشار اسد صورت گیرد.

مایکل استفنس بر این باور است ترکیه در جنوب و اکنون در عفرین با دمشق که مورد حمایت روسیه است و در منبج نیز با آمریکا روبه رو است، دچار درسر جدی شده و ممکن است نتواند به هدف اصلی خود که بیرون راندن کردها از عفرین بود دست یابد و به ایجاد منطقه امن و یا موقعیت سیاسی که قدرت کردها را از بین ببرد اقدام کند.

این کارشناس مسائل خاورمیانه معتقد است با استقرار نیروهای سوریه در مرز عفرین با ترکیه، این نیروها مانند یک نیروی مرزی عمل کرده و یک منطقه حائل میان ترکیه و کردها ایجاد می کنند و در همان حال اداره این منطقه کردنشین همچنان در دست کردها خواهد ماند. بنابر این ترکیه به همان مقدار زمینی که از کردها گرفته رضایت داده و از آن به عنوان سند پیروزی بر کُردها استفاده خواهد کرد.

کد خبرنگار: 40101