سرویس ترکیه
آخرین خبرهای ترکیه
انتشار:  پنج‌شنبه 3 اسفند  ::  20:42   

مهمترین تحولات روز پنجشنبه 3/12/1396 در ترکیه

سرویس ترکیه – نگاهی به مهمترین تحولات روز پنجشنبه 3 اسفند 1396 در کشور ترکیه می اندازیم.

  • معاون نخست وزیر ترکیه: اگر نیروهای بشار اسد برای مبارزه با ی.پ.گ به عفرین می آیند مشکلی نداریم

فکری ایشیک، معاون نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حضور نیروهای وابسته به دولت مرکزی در سوریه عنوان کرده است: اگر نیروهای بشار اسد برای مبارزه با ی.پ.گ به عفرین می آیند در این مسئله مشکلی نیست.

  • حزب حرکت ملی ترکیه از ماندن زیر حد نصاب انتخابات فرار کرد

بر اساس ماده 20 توافقنامه ائتلاف جمهور میان حزب عدالت و توسعه و حزب حرکت ملی ترکیه، کسب مجموعاً 10 درصد آراء توسط احزاب ائتلاف کننده در انتخابات به معنی کسب حد نصاب توسط هر کدام از احزاب است.

  • نظرسنجی شرکت پیار ترکیه: حتی ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه هم نمی تواند حدنصاب لازم برای تشکیل حکومت را کسب کند

شرکت نظرسنجی پیار، با انتشار آخرین نتایج نظرسنجی خود ضمن اشاره به افزایش 2 درصدی آراء حزب دموکراتیک خلق ها اعلام کرده است: ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه با کسب 45.2 درصد آراء نمی تواند حدنصاب لازم برای تشکیل حکومت را کسب کند.

  • وزیر دفاع ترکیه: نیروهایی که تحت عنوان ارتش سوریه به عفرین آمده اند توانایی مقابله با ارتش ترکیه را ندارند

 نورالدین جانیکلی، وزیر دفاع ترکیه در اظهاراتی عنوان کرده است: گروهی که تحت عنوان نیروهای ارتش سوریه به عفرین اعزام شده اند توانایی تغییر دادن نتایج مورد انتظار ترکیه در مبارزه با ترور را ندارند.

  • وزیر امور خارجه ترکیه: اجازه نمی دهیم نیروهای وابسته به دولت سوریه وارد عفرین شوند

مولود چاوش اوغلو وزیر امور خارجۀ ترکیه اعلام کرد کشورش اجازه نمی دهد نیروهای وابسته به دولت سوریه برای حمایت از کردها وارد عفرین شوند. هر کشور یا نیرویی که از گروه تروریستی YPG حمایت کند، برای ما فرقی با تروریست ها ندارد. اجازه نمی دهیم حامیان این گروه تروریستی وارد عفرین شوند

  • نماینده حزب دموکراتیک خلق ها: ترکیه و آلمان دربارۀ کردها توافق کرده اند

فلکناز اوچه نماینده دیاربکر در پارلمان ترکیه از حزب دموکراتیک خلق ها در اظهاراتی گفت ترکیه و آلمان دربارۀ کردها به توافق رسیده اند. ترکیه آلمانی تبارهای زندانی را آزاد می کند و آلمان مانع تجمع کردها در اعتراض به جنگ عفرین می شود. علاوه بر این آلمان به فروش تسلیحات به ترکیه ادامه می دهد و در مقابل کشتار کردها ساکت می ماند.

  • حمله با سلاح سرد به شهردار وابسته به حزب عدالت و توسعه در استان قیصریه ترکیه

صبح امروز فردی ناشناس به وسیله چاقو به اسد اوزترک، شهردار شهر یحیالی در استان قیصریه ترکیه و سینان سیوری تپه کارمند شهرداری شهر یحیالی این شهردار وابسته به حزب حاکم حمله کرد و اوزترک را مجروح کرد.

  • سخنگوی حزب عدالت و توسعه: ائتلاف حزب عدالت و توسعه – حزب حرکت ملی ترکیه تا 2023 پابرجا خواهد بود

ماهر اونال، سخنگوی حزب عدالت و توسعه در اظهاراتی با اشاره به ائتلاف حزب حرکت ملی ترکیه با حزب عدالت و توسعه عنوان کرده است:این ائتلاف {انتخابات} 2023 را نیز در برمی گیرد.

  • نمایشگاه 10 میلیارد دلاری صنایع هوایی در آنتالیا/ جنگنده های F-35 برای اولین بار در آنتالیا به پرواز درخواهد آمد

نمایشگاه صنایع هوایی اوراسیا ایر شو با حجم تجاری بیش از 10 میلیارد دلار که قرار است از 25 تا 29 آوریل 2018 در آنتالیا برگزار شود برای اولین بار با پرواز جنگنده های فوق پیشرفته F-35 در آسمان آنتالیا همراه خواهد بود.

  • نیروهای ویژه پلیس و ژاندارمری ترکیه تحت امر ارتش به عفرین اعزام شدند

نیروهای ویژه ژاندارمری ترکیه موسوم به JÖH و نیروهای ویژه پلیس ترکیه موسوم به PÖH تحت امر ارتش ترکیه به عفرین اعزام شدند.

 

کد خبرنگار: 30102