انتشار:  جمعه 15 شهریور 1398  ::  13:07

سرویس جهان

دیده بان حقوق بشر :

اقلیم کردستان از بازگشت اعراب به روستاهای موصل جلوگیری می کند

سرویس جهان-سازمان دیده بان حقوق بشر در تازه ترین گزارش خود ادعا کرده است که حکومت اقلیم کردستان از بازگشت بیش از 4000 عرب سنی به 12 روستای عرب نشین شرق موصل جلوگیری کرده است.

 

به گزارش کردپرس، دیده بان حقوق بشر در گزارش تازه خود علیه اقلیم کردستان عراق، اربیل را متهم کرده است که از بازگشت 4200 عرب سنی به 12 روستای شرق موصل جلوگیری است در حالی که این روستاها در سال 2016 از کنترل داعش خارج شده اند و اکنون که خانواده های عرب سنی ساکن این روستا قصد بازگشت به آنها را دارند با ممانعت حکومت اقلیم کردستان روبه رو شده اند.

دیده بان حقوق بشر ادعا کرده است که هم اکنون 3400 تن از این اعراب در اردوگاه آوارگان تحت کنترل دولت اقیم کردستان ساکن هستند و با این که یکی از مقامات اربیل با ارسال نامه ای به سازمان دیده بان حقوق بشر، بازگشت این افراد را به 12 روستای شرق موصل بلامانع عنوان کرده است اما کسی اجازه ندارد به این روستاها باز گردد.

دیده بان حقوق بشر همچنین گفته است که اقلیم کردستان عراق به جای اسکان ساکنان اصلی روستاها اقدام به انتقال کردها و اعراب طرفدار حکومت اقلیم کردستان به آنها را کرده است.

لامه فاکح، پژوهشگر حوزه خاورمیانه دیده بان حقوق بشر به سایت این سازمان گفته است اقلیم کردستان عراق بدون ارائه دلیل خاصی از بازگشت اعراب به این روستاها جلوگیری کرده است و این مسئله نقض حقوق بشر محسوب می شود. اجازه دادن به اعراب طرفدار اربیل و خانواده های کرد برای اسکان داده شدن در این روستا به معنای تنبیه روستانشینان واقعی است که اعراب سنی هستند.

دیده بان حقوق بشر دلیل ممانعت از بازگشت اعراب سنی به روستاهای شرق موصل را پیوستن این افراد به داعش عنوان کرده است اما تاکید کرده است که دلایل ارائه شده قانونی نیست.

این سازمان همچنین مدعی شده است که تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که نیروهای پیشمرگ اقلیم کردستان که از بازگست اعراب جلوگیری می کنند اقدام به ایجاد استحکامات نظامی در برخی روستاهای ذکر شده کرده اند.

دیده بان حقوق بشر از حکومت اقلیم کردستان خواسته است فورا اقدامات انجام شده برای جلوگیری از بازگشت اعراب سنی به روستاهای شرق موصل را متوقف کند.

کد خبرنگار: 40101