انتشار:  شنبه 16 شهریور 1398  ::  09:40

سرویس جهان

یادداشت احمد ترک در روزنامه واشنگتن پست؛

اراده اردوغان در برابر انتخاب من از سوی رای دهندگان

سرویس جهان- احمد ترک، سیاستمدار کرد ترکیه در یادداشت خود در روزنامه واشنگتن پست نوشت: اکنون که من دیگر در پست خود به عنوان فرد منتخب مردم حضور ندارم، مثل همیشه خود را وقف دفاع از خواسته مردم می کنم. ما می توانیم با تاکید و تقویت تعهد فراگیر نسبت به دموکراسی و پلورالیسم، در مقابل آنهایی قرار بگیریم که این دو اصل را رد می کنند.

 

احمد ترک- من در 31 مارس(2019) از سوی مردم به عنوان شهردار شهر ماردین ترکیه انتخاب شدم. برای من و بسیاری از همکاران من در حزب دموکراتیک خلقها یا HDP این انتخابات یک انتخابات عادی نبود بلکه ما به دنبال بازپس گرفتن پست هایی بودیم که مستبدانه از ما گرفته شده بود.

من برای اولین بار، در سال 2014 به عنوان شهردار ماردین انتخاب شدم. اما تنها دو سال از پنج سال خدمت من گذشته بود که رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه  اقدام به سرکوب سیاستمداران کرد و جامعه مدنی کرد و نزدیک به 100 از شهرداران حزب دموکراتیک خلقها را برکنار کرد و جای آنها را با گماشته های دولتی پر کرد.

ظاهرا من و دهها تن از همکارانم به خاطر اتهامات تروریستی زندانی شدیم اما در واقع به دلیل برنده شدن در یک انتخابات دموکراتیک، با نشاندن جایگزین های غیر انتخابی برای از بین بردن اراده مردم اقدام کردند. آنها زبان کردی را از زندگی عادی مردم حذف کردند، اعتراضات را سرکوب کردند و ظاهرا سرمایه های عمومی را برای خریدن هدیه برای مقامات دولتی خرج کردند.

وقتی از زندان آزاد شدم و به من اجازه داده شد به محل کارم باز گردم، متعهد شدم خرابیهایی را که این گماشته ها در حوزه (انتخاباتی ) من به بار آورده بودند درست کنم.

تاریخ در 19 آگوست 2019 تکرار شد. من از طریق اخبار تلویزیون فهمیدم که من و دیگر شهرداران حزب HDP در شهرهای دیابکر و وان، بار دیگر به دستور وزارت کشور از کار برکنار شده ایم. از آن زمان، حمایت کندگان ما در خیابان ها هستند و به خاطر خواسته ای که برای به حساب آوردن رای شان دارند با آب پاش های پلیس و زدو خورد روبه رو هستند.

همه ما به حمایت از تروریسم متهم هستیم. در واقع، ما مانند دهها هزار تن از مردمی که با هزاران اتهام تحت رهبری اردوغان روبه رو هستیم، تنها کاری که کرده ایم مخالفت با سیاست های بیرحمانه اردوغان بوده است. ما سه نفر نماینده سومین حزب سیاسی بزرگ در ترکیه هستیم. مقامات مربوطه قبل از برنده شدن ما صلاحیت ما را تایید کرده بودند. ما با کسب اکثریت رای مردم، سهم رای HDP را که این حزب قبلا هم در آن مناطق قدرت داشت افزایش دادیم.

اما روز 19 آگوست فرا رسید و مانند خیلی موقعیت ها در گذشته، دولت تصمیم گرفت بین دموکراسی و قدرت، دومی را انتخاب کند.

من مانند تنها میلیون تن از کردهای این منطقه، در مقابل سرکوب دولت قدرتمندتر نیستم. من از زمانی که در سال 1973 به عنوان نماینده در پارلمان ترکیه انتخاب شدم، بارها از پست خود کنار گذاشته شده ام و فقط به خاطر انجام خواسته های مردم حوزه انتخابیه خود بیش از 5 سال را در زندان گذرانده ام. من قبل از این که به حزب دموکراتیک خلقها بپیوندم، در تاسیس چندین حزب طرفدار کرد مشارکت کرده ام که همه آنها در نتیجه محاکمه های سیاسی لغو شده اند.

این هجمه های ضد دموکراتیک اغلب به نام مبارزه با تروریسم و یا جدایی طلبی توجیه شده اند و دولت حتی شهروندان عادی را مرود اعراب قرار داده و نسبت به برقراری هر گونه آشتی ناامیدی ایجاد کرده است. وقتی جامعه بین المللی می پرسد که چرا اردوغان باید این قدر به خود مطمئن باشد که نتیجه انتخابات شهرداری استانبول را در اوایل امسال ملغی کند و بسیاری از منتقدان خود را بدون محاکمه روانه زندان کند، باید بداند که اسلاف وی در ده های گذشته این تاکتیک ها را در مقابل کردهای کشور امتحان کرده و بهبود بخشیده اند.

اردوغان هم اکنون اکرم امام اوغلو، شهردار استانبول را تهدید کرده است که همان رفتاری را با وی خواهد کرد که با من (احمد ترک) کرد. گستره تعریف وی از تروریسم نه تنها شامل قربانیان معمول است بلکه مشمول همه آنهایی نیز خواهد شد که جرات ابراز همدردی با آنها را دارند. این گستره حقیقتی را آشکارتر کرده است و آن این است که ترکیه تا زمانی که نتواند دموکراسی واقعی را برای کردها بوجود بیاورد نمی تواند به یک دموکراسی واقعی برای هیچ کدام از شهروندان این کشور تبدیل شود.

این همان چیزی است که حزب دموکراتیک خلقها برای رسیدن به آن تلاش می کند و به همین دلیل هم هست که عناصری که در این کشور از سلطه گرایی به حساب مردم این کشور برای ثروتمند کردن و قدرتمند کردن خویش استفاده می کنند به ما حمله می کنند. آنچه که اکنون مهم است این است که آیا این درک دو طرفه است.

بسیاری هم در ترکیه و هم در جامعه بین المللی ارزش دموکراسی را جور دیگری می بینند و وقتی با تلاش های ما در دفاع از دموکراسی مقابله می شود سکوت می کنند. وقتی هر بار انتخاب منصفانه بدون هیچ اعتراضی برچیده می شود دولت نسبت به تکرار آن اعتماد به نفس نشان می دهد. حزب ما به خاطر همه مردم کشور ما که سرکوب شده اند مبارزه کرده است زیرا ما بر این باور هستیم که  مبارزه به آزادی گسترده تری برای همه منجر خواهد شد. اکنون زمان پیوستن همه کسانی به ماست که برای آزادی ارزش قائل هستند.

اکنون که من دیگر در پست خود به عنوان فرد منتخب مردم حضور ندارم، مثل همیشه خود را وقف دفاع از خواسته مردم می کنم. ما می توانیم با تاکید و تقویت تعهد فراگیر نسبت به دموکراسی و پلورالیسم، در مقابل آنهایی قرار بگیریم که این دو اصل را رد می کنند. من بر این باور هستم که بعد از سالها سرکوب، می توان آینده ای را بنا کرد که بنیان دولت بر پایه تعهد استوار باشد.

منبع: روزنامه واشنگتن پست

نویسنده: احمد ترک، سیاستمدار کرد ترکیه

ترجمه: خبرگزاری کردپرس- سرویس جهان

کد خبرنگار: 40101