انتشار:  یک‌شنبه 17 شهریور 1398  ::  10:47

سرویس سوریه

روزنامه‌نگار سوری مستقر در تل رفعت در گفت‌وگو با کُردپرس از اقدامات ترکیه در عفرین خبر داد؛

پاکسازی علویان عفرین توسط جهادی‌ها/ایجاد منطقه‌ای ترکمانی در عفرین

سرویس سوریه-روزنامه‌نگار سوری گفت:از جرابلس تا عفرین زبان ترکی به عنوان زبان رسمی در مدارس تدریس می‌شود و حتی اسم بیمارستان‌ها و مدارس و اماکن عمومی هم به ترکی تغییر یافته است و پرچم ترکیه بر روی همه نهادهای اداری افراشته شده است و همه این را به منزله آن می‌دانند که این مناطق بخشی از خاک ترکیه هستند.

 

«نورهات حسن» روزنامه‌نگار عفرین مستقر در تل رفعت در گفت‌وگو با کُردپرس با تشریح آخرین وضعیت عفرین،اظهار کرد:ترکیه قصد دارد عفرین را در پروژه اخوانی خود جای دهد و این منطقه را بخشی از ترکیه محسوب می‌کند.

وی ادامه داد:امروز در دبستان‌ها و مدارس عفرین و روستاهای اطراف آن، دانش‌آموزان را با تفکرات جهادی و اسلامگرایی آشنا می‌کنند و خلافت "اردوغان" را برای آن‌ها تشریح می‌کنند.

این روزنامه‌نگار با اشاره به اقدامات گروه های معارض در عفرین،توضیح داد:ترک‌ها و گروه‌های معارض در روستای "ماباتا" که روستایی علوی نشین است با فشار و شکنجه می‌خواهند قوانین مذهبی خود را حاکم کنند.

وی افزود:ارتش ترکیه و گروه‌های جهادی مدتی پیش ۱۳ نفر از روستانشینان ماباتا را ربودند و تا به امروز سرنوشت نیمی از آن ها معلوم نیست.

نورهات حسن تاکید کرد:ارتش ترکیه در حال پاکسازی کُردها در عفرین است و هزاران نفر از جهادی‌ها و خانواده‌های آنان را از غوطه شرقی،شام،درعا و ادلب به عفرین منتقل نموده است.آن‌ها به اجبار کُردها را از خانه‌هایشان‌ بیرون می‌اندازند و بجایشان جهادی‌ها را مستقر می‌کنند.

این خبرنگار میدانی با اشاره به سیاست ترکیه در ترک کردن عفرین گفت: ارتش ترکیه علاوه بر پاکسازی کُردها در عفرین در حال ایجاد کمربندی ترکمانی در منطقه "بلبل" تا"جندرس" است.این‌پروژه را از زمان کنترل جرابلوس و اعزاز آغاز کرده بودند.

وی تصریح کرد:در زمان کنترل جرابلوس و اعزاز نزدیک‌ به ۲۰۰ روستای کُردنشین نزدیک به مرز ترکیه را خالی کردند و به جای آن‌ها ترکمن‌ها را ساکن کردند.ترکیه در حال ترکیزه کردن مرز ترکیه با سوریه است.

نورهات حسن ضمن‌ بیان این‌ مطلب که ترکیه به دنبال بریدن مناطق تصرف شده از خاک سوریه است،خاطرنشان کرد: ارتش ترکیه به افرادی که امروز در عفرین زندگی می‌کنند شناسنامه ترکیه‌ای می‌دهد و این‌ اقدام این‌ پیام‌ را می‌رساند که عفرین بخشی از کشور ترکیه است‌.

وی یادآور شد:از جرابلس تا عفرین زبان ترکی به عنوان زبان رسمی در مدارس تدریس می‌شود و حتی اسم بیمارستان‌ها و مدارس و اماکن عمومی هم به ترکی تغییر یافته است و پرچم ترکیه بر روی همه نهادهای اداری افراشته شده است و همه این را به منزله آن می‌دانند که این مناطق بخشی از خاک ترکیه هستند.

این خبرنگار عفرینی افزود:چند روز پیش رییس دانشگاه عنتاب به عفرین آمد تا واحدی از دانشگاه عنتاب را در عفرین بگشاید.در واقع ترکیه همانند یکی از شهرهای خود با مناطق تصرف شده سوریه برخورد می‌کند.