انتشار:  دوشنبه 18 شهریور 1398  ::  10:25

سرویس ترکیه

اختصاصی کردپرس؛

ترکیه «منطقه امن آمریکایی» در شمال سوریه را نمی خواهد

سرویس ترکیه - سخنرانی روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همزمان با آغاز گشت زنی های مشترک ارتش ترکیه – ارتش آمریکا در بخش هایی از شرق فرات به شکل واضحی نشان داد که خواسته های ترکیه در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه برآورده نشده است و ترکیه این منطقه امن را که آمریکا طراح آن است نمی خواهد.

از آغاز مذاکرات ترکیه – آمریکا برای تاسیس منطقه امن در شمال سوریه از جانب ترکیه همواره شاهد دو موضوع بودیم که در کلام مقامات این کشور به شکل فشرده ای به آن تأکید شده و پر رنگ تر می شود. موضوعاتی که علی رغم اقدامات اخیر در شمال سوریه برای ایجاد منطقه امن به طور مداوم در حال تکرار بوده و این ذهنیت را به وجود می آورد که ترکیه منطقه امنی را که در حال حاضر برای ایجاد آن اقدام شده است نمی خواهد.

در واقع مقامات ترکیه از آغاز روند مذاکرات منطقه امن بر این مسئله تأکید کرده بودند که یک) اجازه هیچ تعلل و تکرار روند منبج در شرق فرات را نخواهند داد و دوم) منطقه امن در شرق فرات بایستی بر اساس خواسته ها و طرح ترکیه ایجاد شود. سخنرانی روز گذشته رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه همزمان با آغاز گشت زنی های مشترک ارتش ترکیه – ارتش آمریکا در بخش هایی از شرق فرات به شکل واضحی نشان داد که خواسته های ترکیه در ایجاد منطقه امن در شمال سوریه برآورده نشده است و ترکیه این منطقه امن را که آمریکا طراح آن است نمی خواهد.

با دقت به سخنان رئیس جمهور ترکیه به وضوح درک می شود که در صورت عدم تاسیس منطقه امن در شرق فرات تا آخر ماه سپتامبر بر اساس خواسته ها و انتظارات ترکیه این کشور مجبور خواهد بود راه خود را برود. راهی که همواره ترکیه بر آن تأکید کرده و برای آن نیز به بزرگترین لشکرکشی تاریخ خود دست زده است. اردوغان در بخش دیگری از اظهارات روز گذشته تأکید می کند "چنین به نظر می رسد متفق ما به جای ایجاد منطقه امن برای ما برای گروه های تروریستی منطقه امن ایجاد می کند". این موضع گیری تند از سوی رئیس جمهور ترکیه نشان می دهد که ترکیه از روند به وجود آمده در منطقه امن راضی نیست. اگرچه ترکیه در این روند به همراهی با آمریکا می پردازد ولی واقعیت امر این است که هیچ کدام از خواسته های ترکیه در این روند تا کنون برآورده نشده است. خواسته ای که در یادداشت های پیش از این نیز به آن تأکید کرده بودیم بیشتر با هدف انتقال برخی نیروهای تحت امر ترکیه با عنوان پناهندگان سوری در داخل ترکیه به بخش هایی از شرق فرات و تلاش برای تغییر بافت دموگرافیک این منطقه در بلند مدت است.

طرح نهایی ترکیه برای شرق فرات همانگونه که روز گذشته نیز از زبان رئیس جمهور ترکیه اعلام شد همین اسکان دادن سوری هایی است که به عنوان پناهنده در داخل ترکیه حضور دارند. ترکیه برای شرق فرات پروژه ای مشابه با پروژه عفرین در نظر دارد. از همین رو روندی که در حال حاضر به وجود آمده است خواسته های ترکیه را نمی تواند برآورده کند. ترکیه از منطقه امن در شرق فرات قبل از هر چیزی شهرهای بزرگ در نزدیکی مرزهای جنوبی ترکیه را در نظر دارد. موضوعی که در منطقه امن آمریکایی به طور کامل خارج شده و در طرح آمریکا برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه شهرهای بزرگ جزء این منطقه نخواهد بود. علاوه بر این، عمق منطقه امن نیز برای ترکیه در مذاکرات با آمریکا یک شکست کامل بود. با توجه به تحولاتی که در حال رخ دادن است این مسئله به وضوح در حال اثبات است که آمریکا بیش از 12 کیلومتر منطقه امن را پیش نخواهد برد. موضوعی که برای ترکیه یک شکست به حساب آمده و طرح شهرسازی ترکیه در یک عمق 5 الی 12 کیلومتری راکد خواهد ماند. ترکیه برای این طرح یک عمق دست کم 30 کیلومتری را در نظر دارد که با ایجاد شهرک سازی های متعدد طرح تغییر بافت جمعیتی شمال سوریه را که یک تهدید استراتژیک برای خود می داند پیش ببرد.

در واقع تهدید تند اروپا از سوی اردوغان برای باز کردن مرزهای غربی خود به روی پناهندگان سوری و انتقادات شدید از آمریکا در پیشبرد منطقه امن و تهدید به اقدام نظامی در صورت عدم ایجاد منطقه امن در شمال سوریه در واقع از عدم ایجاد منطقه امن در شمال سوریه بر اساس خواسته ها و طرح ترکیه حکایت دارد. موضوعی که در این جا مطرح می شود دیگر تاسیس یا عدم تاسیس منطقه امن نیست. ایجاد منطقه امن در شمال سوریه دیگر به یک موضوع حتمی تبدیل شده است و در کوتاه مدت این منطقه به صورت رسمی ایجاد خواهد شد ولی این طرح یک طرح آمریکایی خواهد بود نه یک طرح ترکی. طرحی که بیشتر از مطالبات و خواسته های ترکیه به مطالبات و خواسته های YPG/ ارتش دموکراتیک سوریه در شمال سوریه نزدیک بوده و به قول اردوغان "ایجاد یک منطقه امن برای مدیریت خودگردان شمال سوریه در برابر ترکیه است". با تمامی این ها باید منتظر بود گام بعدی ترکیه چه خواهد بود. آیا به اتخاذ طرح های B و C خود روی خواهد آورد و یا یک منطقه امن آمریکایی در شمال سوریه را خواهد پذیرفت؟

 

خبرگزاری کردپرس/ سرویس ترکیه