انتشار:  دوشنبه 18 شهریور 1398  ::  12:11

سرویس جهان

تعبیرهای متفاوت ترکیه و آمریکا درباره وضعیت جدید در شمال سوریه

سرویس جهان- در حالی ترکیه بر ایجاد «منطقه امن» در شمال سوریه تاکید می کند آمریکا وضعیت جدید بوجود آمده در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه را « مکانیسم امنیتی» می خواند.

 

به گزارش کردپرس، دونالد ترامپ، سال گذشته به دنبال اعلام خروج نیروهای آمریکا از مناطق تحت کنترل کردهای سوریه، از ایجاد منطقه امن در مرز سوریه با ترکیه خبر داد تا به قول وی، خلا امنیتی بوجود نیاید. این در حالی است که برخی مقامات ترکیه اعلام می کنند که برای اولین بار، آنها بودند که پیشنهاد ایجاد منطقه امن را دادند که هدف از آن رفع نگرانی های امنیتی ناشی از کنترل کردها بر شمال سوریه است.

ترکیه بعد از پیشروهای نیروهای کرد در شمال سوریه که از سال 2014 و بعد از شکست محاصره داعش در این شهر آغاز و به کنترل کردها بر بیش از یک چهام خاک سوریه در بهار 2018 ختم شد، همواره خواستار دور شدن کردها از مرزهای جنوبی ترکیه شده است زیرا بیم دارد کردها با ایجاد یک منطقه کاملا خودمختار در شمال سوریه، کردهای داخل ترکیه را نیز تحریک کنند. ترکیه نیروهای کرد سوریه را وابسته به پ.ک.ک و تروریست می داند.

ترکیه بعد از ماهها تهدید کردها و تجمع نیرو و تجهیزات نظامی در مرزهای جنوبی خود، آمریکا را راضی کرد مشترکا اقدام به ایجاد منطقه امن در شمال سوریه کنند. هدف ترکیه دور کردن کردهای سوریه از مرزهای خود به عمق 30 کیلومتر است در حالی که هم آمریکا و هم کردهای سوریه حداکثر با عمق 15 کیلومتر موافقت کرده اند.

آنکارا بر ایجاد منطقه امن اصرار می کند در حالی که مقامات آمریکایی اصرار دارند اقداماتی که مشترکا با ترکیه در شمال سوریه در حال اجراست صرفا « مکانیسم های امنیتی» است.

روز گذشته و بر اساس توافق روز 7 آگوست ترکیه و آمریکا در مورد ایجاد منطقه حائل یا امن در شمال سوریه، نیروهای مشترک دو کشور در نوار مرزی سری کانی و گری سپی  گشت مشترک انجام دادند.

سرهنگ مایلز کاگینز، سخنگوی ارتش آمریکا هم روز گذشته بدون اشاره به منطقه امن در شمال سوریه، گشت زنی در نوار مرزی سوریه را صرفا اقداماتی برای « رفع نگرانی های امنیتی» ترکیه و تعهد آمریکا در راستای پرداختن به این مسئله خواند.

سی ان ان به نقل از مقامات آمریکایی نوشت: آمریکا به مناطق امن شمال سوریه « مکانیسم امنیتی» می گوید.

فرماندهی نیروهای آمریکا در اروپا نیز در صفحه توییتر خود گشت زنی مشترک نیروهای آمریکا و ترکیه را « نظارت بر مکانیسم امنیتی» شمال سوریه خوانده است.

کد خبرنگار: 40101