انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  09:49

سرویس جهان

بلومبرگ:

اقلیم کردستان مانع عمل عراق به تعهدات اپک است

سرویس جهان- بلومبرگ نوشت: در حالی که عراق بر اساس تعهد خود در سازمان اپک در حال کاهش تولید نفت است اقلیم کردستان عراق در حال برنامه ریزی برای افزایش تولید نفت خام است.

 

به گزارش کردپرس، بلومبرگ در گزارشی تلاش عراق را در اجرای تعهدات خود برای کاهش تولید نفت بر اساس توافق سازمان تولیدکنندگان نفت یا اپک ناموفق توصیف کرد. این نشریه علت اصلی این اتفاق را ادامه اختلافات میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق دانست.

بلومبرگ در این گزارش نوشت: بر اساس بررسی های صورت گرفته، عراق به همراه اقلیم کردستان عراق روزانه حدود 5 میلیون بشکه نفت خام تولید می کنند اما در ماه گذشته، روزانه 30000 بشکه به تولیدات نفت اضافه شده است. وزیر نفت عراق علت افزایش تولید نفت را تامین نیازهای فصلی کشور دانسته است.

بلومبرگ با اشاره به این که عراق نتوانسته است بر اساس تعهد خود به اپک سهم خود از تولید نفت را کاهش دهد این مسئله را به تولید و فروش مستقل نفت از سوی اقلیم کردستان مرتبط دانسته است.

این نشریه از وزیر نفت عراق که در کنگره جهانی انرژی در ابوظبی شرکت کرده، نقل کرد که اختلافات اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق باعث بوجود آمدن مشکلاتی در حوزه تولید و فروش نفت شده که این مسئله بر تعهدات عراق به عنوان دومین تولید کننده بزرگ نفت خام عضو اپک نیز تاثیر گذاشته است.

وزیر نفت عراق از تلاش اربیل و بغداد برای حل اختلافات بر سر نفت و انرژی خبر داد و ضمن اشاره به همکاری دو طرف تاکید کرد که همچنان مسائلی میان دو طرف بر سر این موضوع وجود دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که تلاش های کنونی طرفین برای حل مسئله تقسیم درآمد نفت ابراز امیدواری کرد زیرا به گفته وی «اکنون افراد عاقل تر شده اند».

ثامر غضبان تاکید کرد که سیاست های کردها برای فروش مستقل نفت شکست خورده بوده زیرا به گفته وی، این مسئله فقط باعث انباشت بدهی کلان برای کردها و اقلیم کردستان عراق بوده است.

کد خبرنگار: 40101