انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  10:38

سرویس عراق

نخست‌وزیر عراق: بدون طرح اضطراری در کربلا، فاجعه بزرگتری رخ می‌داد

سرویس عراق و اقلیم کردستان - نخست وزیر عراق کشته و زخمی شدن بیش از 130 نفر در مراسم عاشورای حسینی در کربلا را تسلیت گفته و برای پیگیری اقدامات اتخاذ شده، راهی این شهر شد.

به گزارش کردپرس به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دولت عراق، عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور شامگاه سه شنبه با صدور بیانیه ای ضمن ابراز غم و اندوه نسبت به حادثه ازدحام جمعیت در مراسم روز عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی که کشته و زخمی شدن بیش از 130 نفر را به دنبال داشت، به خانواده های قربانیان تسلیت گفته و از خداوند متعال برای آنها صبر و شکیبایی مسئلت داشت.

عبدالمهدی ضمن اعلام این که از همان لحظات نخست وقوع این حادثه با آستان های قدس حسینی و عباسی، نیروهای امنیتی، وزارت بهداشت و دولت محلی استان کربلا اقدامات اتخاذ شده و صحت همه تصمیم های سازمانی را پیگیری کرده، تاکید کرد که مسئولان عالی رتبه دولتی، امنیتی و محلی به محل وقوع حادثه و بیمارستان های پذیرای زخمی های آن رفتند و با همکاری آستان های مذکور و زائران و اهالی این شهر نیز همه اقدامات لازم برای کنترل وضعیت و درمان زخمی های حادثه را اتخاذ کردند.

نخست وزیر عراق پس از آن نیز راهی کربلای معلی شد جایی که به همراه وزرای کشور و بهداشت، استاندار و رئیس شورای استان و فرمانده عملیات فرات میانه، اقدامات لجستیک، سازمانی و بهداشتی اتخاذ شده در رابطه با حادثه ازدحام جمعیت در حرم مطهر امام حسین (ع) را پیگیری نموده و از زخمی های این حادثه نیز در بیمارستان عیادت کرد.

عبدالمهدی ضمن رایزنی با شیخ عبدالمهدی کربلایی، نماینده آیت الله العظمی سید علی سیستانی، مرجع عالیقدر شیعیان عراق در رابطه با اقدامات لازم برای رسیدگی به این مسئله، به مسئولان دولتی و امنیتی نیز دستور داد که برای جلوگیری از تکرار چنین حوادثی و تامین ورود و خروج روان زائران حرم مطهر امام حسین (ع)، اقدامات لازم را اتخاذ کنند.

نخست وزیر عراق هنگام بازدید از زخمی های حادثه ازدحام جمعیت در حرم مطهر امام حسین (ع) در گفت و گو با برخی رسانه های خبری نیز ضمن تاکید بر این که اقدامات اتخاذ شده در جریان حادثه بسیار سریع و روان بوده و اقدامات پزشکی در قبال زخمی های حادثه جان شمار زیادی از آنها را نجات داده، خاطر نشان ساخت که اگر این اقدامات و اجرای فوری طرح اضطراری در کربلای معلی نبود، فاجعه بزرگ تری روی می داد.

یادآور می شود که ازدحام جمعیت در مراسم عاشورا در حرم مطهر امام حسین (ع) در کربلای معلی باعث بروز یک حادثه خونین شد جایی که بنا بر اعلام رسمی وزارت بهداشت عراق، در مجموع 31 کشته و 102 زخمی بر جای گذاشت.

در واکنش به این حادثه نیز شمار زیادی از مقامات بلندپایه و رهبران سیاسی عراق از جمله برهم صالح، رئیس جمهوری، محمد حلبوسی، رئیس مجلس نمایندگان، نوری مالکی، رهبر ائتلاف دولت قانون و عمار حکیم، رهبر جریان ملی حکمه، ریاست سازمان حشد الشعبی و ریاست دیوان وقف شیعی پیام تسلیت صادر کردند.

حادثه خونین کربلای معلی واکنش های دیگری را نیز به دنبال داشته جایی که تاکنون رهبران برخی کشورهای منطقه از جمله کویت و بحرین، کشورهای دیگری از قبیل ایران، تونس و الجزایر، نماینده سازمان ملل در عراق، سفیر آمریکا در بغداد و رئیس پارلمان عربی این حادثه را تسلیت گفتند.