انتشار:  چهارشنبه 20 شهریور 1398  ::  13:47

سرویس آذربايجان غربي

کردپرس گزارش می دهد؛

افزایش مزارع کاشت ماده مخدر«گل» در بوکان

سرویس آذربایجان غربی- در هفته گذشته یک هزار و 70 کیلوگرم ماده مخدر «گل» در شهرستان بوکان کشف و ضبط و 7 نفر هم دستگیر شدند.

به گزارش کردپرس، پس از تریاک، دومین مواد مخدر مصرفی در میان مصرف کنندگان مستمر مواد مخدر در کشور ماده مخدر گل اعلام شده است. قاچاقچیان به دروغ تبلیغ می‌کنند که مصرف ماده مخدر گُل اعتیادآور نیست، درحالیکه گل که از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود و مصرف آن آثار سوء جسمانی و روانی فراوانی دارد.

مصرف گل رفتار‌های پرخطر در رانندگی را نیز افزایش می‌دهد و با توجه به توهم در حس بینایی و عدم هماهنگی و کاهش تمرکز در رانندگی، احتمال تصادف را افزایش می‌دهد و در حال حاضر گرایش جوانان و دانش آموزان به این ماده مخدر افزایش یافته است.

4 مزرعه کاشت گل و شاهدانه در بوکان طی دو سال اخیر تخریب شدند

در سال گذشته در شهرستان بوکان ۲ مزرعه شاهدانه با همکاری مردم و دهیاران در این شهرستان شناسایی و تخریب شدند. اما امسال تنها در عرض یک ماه اخیر، شهرستان بوکان شاهد تخریب دو مزرعه کاشت ماده مخدر گل بوده است.

فرماندهی نیروی انتظامی بوکان در خصوص آخرین محموله کشف این ماده مخدر در این شهرستان به ایرنا گفت: به دنبال اطلاع‌رسانی شهروندان مبنی بر کاشت ماده مخدر گل 450 کیلوگرم از این ماده مخدر طی عملیات مشترک تیم‌های عملیاتی سربازان گمنام امام زمان و ماموران انتظامی شهرستان‌های بوکان و شاهین‌دژ در نقطه تلاقی این ۲ شهر کشف و ضبط شد.

سرهنگ مجید محبعلی افزود: در این ارتباط یک نفر که در تهیه و توزیع این مواد فعالیت داشت، دستگیر و به همراه پرونده به مرجع قضایی تحویل داده شد.

هفته گذشته نیز یک مزرعه پرورش «گل» به مساحت ۵۰۰ متر مربع در یکی از روستاهای توابع بخش سیمینه شهرستان بوکان با همکاری نیروی انتظامی و سپاه شناسایی و تخریب شده بود.

این مزرعه و توسط فردی با هویت معلوم که اهل تهران است با اجاره یک قطعه زمین کشاورزی کشت شده بود و با اطلاع‌رسانی اهالی روستا و کارهای اطلاعاتی توسط تیم‌های عملیاتی سپاه بوکان و نیروی انتظامی این مزرعه شناسایی و با چند دستگاه تراکتور و دنباله‌بند تخریب شد.

در این عملیات ۶۲۰ کیلوگرم از ماده مخدر گل نیز که از این مزرعه برداشت و دپو شده بود نیز کشف و ضبط  و در این خصوص ۶ نفر دستگیر و یک دستگاه خودروی سواری نیز توقیف شد.

بوکان کمپ ترک اعتیاد ندارد

فرمانده انتظامی بوکان در همایش سالروز جهانی مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد؛ کشفیات مواد مخدر در سه ماهه نخست سال جاری در مقایسه با پارسال ۲ برابر افزایش یافته است.

با وجود این حجم از مبادلات مواد مخدر در شهرستان بوکان، این شهر مرکز ترک اعتیاد ندارد و تنها مرکز ترک اعتیاد بوکان، آذر ماه سال گذشته بعد از فوت یکی از بیماران در آن و عدم رعایت برخی الزامات از سوی مرجع قضایی مجوز فعالیتش لغو شد، تا بوکان بدون مرکز ترک اعتیاد باشد. موضوعی که مورد انتقاد سرپرست فرمانداری این شهرستان هم شده است.

لقمان خسروپور می گوید؛ نبود کمپ ترک اعتیاد باعث بروز مشکلاتی شده به طوری که هر بار که معتادان متجاهری که دستگیر می‌شوند به شهرهای همجوار فرستاده می‌شوند و بعد از چند روز آزاد و دوباره به این شهرستان بازمی گردند.

اوایل خرداد ماه سال جاری سرپرست فرمانداری بوکان از راه اندازی مجدد کمپ  ماده 15 با کمک بهزیستی این شهر خبر داد اما با گذشت 4 ماه هنوز خبری از احداث کمپ ترک اعتیاد در بوکان نیست.