انتشار:  دوشنبه 21 اسفند 1396  ::  17:11

سرویس کردستان

جلسه کارگروه اشتغال دهگلان بدون هیچ خروجی برگزار شد

سرویس کردستان- آخرین کارگروه اشتغال شهرستان دهگلان در سال جاری، بدون هیچ خروجی و تصویب چندین طرح، بدون امید به دریافت تسهیلات برگزار شد.

به گزارش کردپرس، آخرین کارگروه اشتغال شهرستان دهگلان در سال 96 در حالی برگزار شد که همچون جلسات قبل هیچ خروجی نداشت و نمایندگان بانک ها  نیز همانند قبل، غایبان بزرگ این جلسه بودند در حالی که عمده مشکلات مربوط به موفقیت در این طرح به واسطه عدم همکاری بانک ها و  بهانه گیری های مختلف آنهاست.

بعد از ظهر امروز یازدهمین و آخرین جلسه کارگروه اشتغال شهرستان دهگلان در سال جاری با حضور مسئولان مربوطه در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان در حالی برگزار شد که به جز دو نماینده بانک صادرات و توسعه تعاون، سایر بانک ها در این جلسه حضور نداشتند.

رئیس اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی شهرستان دهگلان در این جلسه اظهار داشت: در حوزه اشتغال فراگیر از ابتدای سال تاکنون در 8 کمیته فنی و 10 کارگروه اشتغال شهرستان تعداد 160 طرح با ایجاد 596 فرصت شغلی و اعتبار 67 میلیارد و 500 میلیون تومان تصویب شد.

صالح مفاخری با اشاره به اجرای طرح اشتغال روستایی گفت: با اجرای این طرح، حدود 63 طرح با اعتبار 29 میلیارد تومان که قرار بود 222 شغل ایجاد کنند از اشتغال فراگیر انصراف دادند.

وی با بیان اینکه پرداختی در حوزه اشتغال پایدار روستایی "صفر" بوده است، اظهار کرد: 37 طرح با ایجاد فرصت شغلی 176 نفر و اعتبار 779 میلیون تومان تصویب شده است اما تاکنون هیچ پرداختی صورت نگرفته است.

در ادامه این جلسه، رئیس جهاد کشاورزی اظهار داشت: جهاد کشاورزی این شهرستان تعداد 257 طرح را ثبت نام کرده است که از این تعداد 43 طرح در مربوط به حوزه اشتغال فراگیر و 214 طرح مربوط به اشتغال پایدار روستایی بوده است.

جمال ساروقی با انتقاد شدید از بهانه جویی های بانک ها تصریح کرد: بانک ها اگر قصد پرداخت تسهیلات را ندارند اعلام کنند و مردم را با عناوین و بهانه هایی همچون عوض کردن طرح دچار چرخش زاید نکنند.

وی با بیان اینکه تاکنون یک طرح اشتغال فراگیر موفق به دریافت تسهیلات نشده است، گفت: با این روند بانک ها، مردم اعتمادشان را به دستگاه های اجرایی از دست خواهند داد.

نکته قابل توجه جلسات کارگروه اشتغال این است که علیرغم ضرب الاجل استاندار به بانک ها مبنی بر همکاری در اجرای طرح اشتغال، همچنان که مشاهده می شود بانک های عامل نه تنها همکاری مطلوب را جهت اجرای این طرح ندارند بلکه نمایندگان این بانک ها نیز از حضور در جلسات کارگروه اشتغال خودداری می کنند و ظاهرا هیچ اهرمی برای اجبار بانک ها به همکاری با دستگاه های اجرایی کارگروه های اشتغال وجود ندارد. باید منتظر ماند و دید آیا در سال آینده، تحولی در حوزه اشتغال استان رخ خواهد داد یا همچنان موازی کاری ادامه پیدا خواهد کرد و تولید کنندگان و کارآفرینان همچنان باید اندر خم یک کوچه برای دریافت تسهیلات باشند.