انتشار:  چهارشنبه 17 مهر 1398  ::  11:45

سرویس جهان

پژوهشگر ارشد حوزه مسائل سوریه در مصاحبه با کردپرس:

ترکیه چراغ سبز همه ابرقدرتها را برای حمله به کردها دریافت کرد

سرویس جهان- پروفسور ستیون هایدمن به خبرگزاری کردپرس گفت: ترکیه برای حمله به کردهای ترکیه، نه تنها از طرف آمریکا بلکه از طرف همه ابرقدرتها چراغ سبز را برای حمله کردهای سوریه دریافت کرده است.

 

به گزارش کردپرس، کاخ سفید روز دوشنبه با انتشار بیانیه ای حاکی از آغاز قریب الوقوع حمله ترکیه به کردهای سوریه نه تنها کردها، متحد 5 سال گذشته آمریکا بلکه مقامات این کشور را نیز در شوک فرو برد. کردهای سوریه در کنار آمریکا، برای بیرون راندن داعش از حدود یک چهارم خاک سوریه 11000 تن کشته داده اند و اکنون ترامپ می خواهد آنها را در تیررس ترکیه بدون حفاظ قرار دهد تا ترکیه به مقصد خود برای تصرف شمال سوریه دست پیدا کند.

اما پروفسور ستیون هایدمن، پژوهشگر ارشد حوزه مسائل سوریه در انستیتو بروکینز در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری کردپرس تاکید کرد که نه تنها آمریکا بلکه همه ابرقدرت ها دست ترکیه را در حمله به کردهای سوریه باز گذاشته اند.

وی افزود: « لحظات دشواری است و رهبران کرد سورریه باید تصمیم بگیرند که پیامد تحولات چه خواهد بود و چگونه می توانند به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند.»

استاد کالج اسمیث در مصاحبه با کردپرس تاکید کرد که « به نظر می رسد که ترکیه برای انجام عملیات علیه کردهای سوریه نظر مثبت و چراغ سبز همه ابرقدرت ها را دریافت کرده است.»

پروفسور هایدمن تاکید کرد که حمله احتمالی ترکیه به کردهای سوریه بدترین تهدید در تاریخ حضور کردها در سوریه علیه آنها خواهد بود.

پژوهشگر حوزه مسائل سوریه، بهترین راه حل را برای کردها- هر چند پذیرفتن آن سخت است- پناه بردن به بشار اسد و پذیرفتن حکمرانی دولت مرکزی بر شمال سوریه دانست. این مسئله همچنین می تواند امنیت مرزهای ترکیه را نیز تامین کند.

دکتر هایدمن به کردها توصیه کرد که از طریق روسیه که متحد دولت سوریه محسوب می شود، وارد مذاکره با دولت مرکزی سوریه شوند.

وی تاکید کرد که آمریکا نمی تواند کار زیادی برای دفاع از کردهای سوریه انجام دهد و چراغ سبز واشنگتن به ترکیه برای حمله به کردهای سوریه نشان داد که واشنگتن عامل مناسبی برای حل بحران سوریه نیست و کردها هم باید برای پیشبرد مقاصدشان باید به خود متکی باشند نه به دیگران.

کد خبرنگار: 40101