انتشار:  پنج‌شنبه 23 فروردین 1397  ::  23:50

سرویس جهان

ادامه مناقشه بر سر خروج پ.ک.ک از شنگال

سرویس جهان- در حالی که برخی مقامات عراقی خروج پ.ک.ک از شنگال را پس از تهدیدهای ترکیه تایید کرده اند اما فرماندار منصوب حکومت اقلیم کردستان عراق که پس از بازگشت نیروهای عراقی به این شهر یک ماه پس از برگزاری رفراندوم، این منطقه را ترک کرده تاکید می کند که هنوز نیروهای پ.ک.ک از شنگال خارج نشده اند.

 

به گزارش کردپرس، ترکیه پس از تصرف عفرین کردنشین در شمال سوریه اصرار دارد نیروهای پ.ک.ک را نیز از مناطق کردنشین عراق از جمله شنگال بیرون کند به همین دلیل تهدید کرده که اگر پ.ک.ک از شنگال خارج نشود در آنجا نیز عملیات نظامی انجام خواهد داد.

مدتی پس از تهدیدهای ترکیه، پ.ک.ک رسما اعلام کرد که در حال ترک شنگال است. حیدر العبادی در آخرین اظهارات خود گفت که نیروهای پ.ک.ک را به عنوان پناهنده در عراق می پذیرد اما نباید مسلح باشند. وی پیشتر خروج نیروهای پ.ک.ک را تایید کرده بود.

اما محما خلیل فرماندار سابق شنگال که از سوی حکومت اقلیم کردستان و قبل از بازپس گیری آن از سوی نیروهای عراقی به این مقام منصوب شده بود به روزنامه نشنال امارات متحده عربی گفته است با وجود این که پ.ک.ک رسما اعلام کرده که از شنگال رفته است اما نیروهای آن هنوز در شنگال حضور دارند.

وی پیشروی نیروهای ترکیه به سمت شنگال را در پی تحرکات اخیر آنها در شمال عراق رد می کند اما می گوید آنها به طور مرتب مواضع پ.ک.ک را گلوله باران و توپ باران می کنند.

سوندوس عباس رییس جامعه ترکمان های عراق نیز به نشنال امارات گفته است بغداد نمی تواند به آسانی نیروهای پ.ک.ک را از عراق بیرون کند زیرا این نیرو در شمال عراق ریشه دوانده است.

وی می گوید نیروهای پ.ک.ک نه تنها در شنگال و کوهستان قندیل بلکه در کرکوک، دوزخورماتو و داقوق حضور دارند.

کد خبرنگار: 40101