انتشار:  شنبه 25 فروردین 1397  ::  03:01

سرویس جهان

موضع کردهای سوریه در قبال تهدید آمریکا به حمله نظامی در سوریه

سرویس جهان- نماینده کردهای سوریه در آمریکا پیرامون تهدیدهای آمریکا نسبت به هدف قرار دادن مواضع دولت دمشق به ظن دست داشتن در حملات شیمیایی می گوید هیچ چیز معلوم نیست. یک تحلیل گر فرانسوی در موسسه هوور می گوید ناامیدی کردها از آمریکا در جریان تصرف عفرین از سوی ترکیه در موضع بی طرفی آنها نسبت به تهدیدهای آمریکا بی تاثیر نیست.

 

به گزارش کردپرس، آمریکا دولت سوریه را به ظن دست داشتن در حملات شیمیایی در غوطه تهدید کرده و از احتمال حملات موشکی به مواضع نیروهای سوریه خبر داده است. در این میان، نیروهای کرد سوریه که همپیمان آمریکا محسوب می شوند در این باره سکوت کرده اند.

سینم محمد نماینده کردهای سوریه در آمریکا، درباره علت عدم موضع گیری کردها پیرامون قضیه حمله شیمیایی در غوطه و تهدیدهای آمریکا به المانیتور گفته است تا زمانی که روشن شود چه اتفاقی افتاده است نمی توانیم چیزی بگوییم. فقط خدا می داند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی خطاب به آمریکا که در جریان تصرف عفرین از سوی ترکیه موضع بی طرفانه ای گرفت و از کردها حمایت نکرد، گفت: لازم است آمریکا نسبت به اقدامات ترکیه وسوء استفاده های شورشیان در عفرین حرف بزند. مزدوران خانه من را اشغال کرده و از آن به عنوان مقر خود استفاده می کنند ( سینم محمد اهل عفرین است) تمام خانواده من از عفرین فرار کردند و اکنون در کمپ زندگی می کنند.

فابریس بالانشه، استاد دانشگاه و پژوهش گر در انستیتو هوور که سالهاست در مورد سوریه تحقیق می کند، بر این باور است که ناامیدی کردها در مورد عفرین نقش مهمی در موضع کنونی آنها دارد. کردها از آمریکا ناامید شده اند. آنها امیدوار بودند فداکاریهایی که در جریان آزادسازی رقه و دره رود فرات و در جنگ مشترک با آمریکا علیه داعش کردند آنها را در مقابل حمله ترکیه محفوظ بدارد اما ترکیه به عفرین حمله کرد و خلاف این ثابت شد. اگر ترکیه به دیگر مناطق تحت کنترل نیروهای کرد سوریه هم حمله کند نه آمریکا و نه غرب واکنشی نشان نخواهند داد.

آریز قادر تحلیل گر مسائل کردی مقیم بارسلونا علت سکوت pyd را پیرامون موضوع حمله شیمیایی و تهدید آمریکا به بیم کردها از انتخاب نامناسب نسبت می دهد زیرا به گفته وی، اگر کردها از حملات آمریکا حمایت کنند توانایی آنها را برای مذاکره با دولت سوریه در آینده از بین می برد.

کد خبرنگار: 40101