انتشار:  شنبه 25 فروردین 1397  ::  12:39

سرویس آذربايجان غربي

توقف رهاسازی آب سد مهاباد به دریاچه ی ارومیه

سرویس آذربایجان غربی- رئیس امور آب مهاباد از توقف رها سازی مرحله ی دوم آب سد مهاباد به دریاچه ی ارومیه، در پی تذکر نماینده ی مهاباد به وزیر نیرو خبر داد.

محمد عبداللهی رئیس امور آب مهاباد شنبه (25 فروردین) به خبرنگار کردپرس گفت: میزان ذخیره حجم آب سد مهاباد مشخص است و درصورت رهاسازی با برنامه‌ریزی درست نیز می توان میزان آب را مدیریت کرد و مشکل خاصی شکل نمی‌گیرد در حال حاضر نیز با درخواست نماینده مهاباد از وزیر نیرو رهاسازی آب  به دریاچه ی ارومیه متوقف شده است.

وی افزود: حجم ذخیره آب سد اکنون ۱۶۶ میلیون متر مکعب است که ۹۵ میلیون برای مصارف کشاورزی، ۱۹ میلیون برای شرب و ۱۲ میلیون مترمکعب نیز به منظور احیای دریاچه ارومیه رهاسازی شده است و رهاسازی دوم نیز انجام نگرفت.

عبداللهی تأکید کرد: در صورت رهاسازی دوم مشکل کمبود آب نخواهیم داشت زیرا با توجه به نزولات جوی و پیش بینی بارندگی های اخیر بالغ بر ۸ متر مکعب در ثانیه ورودی سد مهاباد خواهد بود و احتمال سرریز  شدن سد مهاباد در بارندگی های هفته آتی وجود دارد.

رئیس امور آب  با اشاره به توزیع آب مصارف کشاورزی توسط تشکل های آب بران در مهاباد گفت: برای اولین بار در مهاباد توزیع منابع آب کشاورزی توسط تشکل آب بران انجام می‌گیرد و در سطح کشور دشت مهاباد به عنوان پایلوت انتخاب شده و خود کشاورزان در قالب تشکل های آب بران، آب مصرف کشاورزی را تحویل و توزیع می کنند که می تان این اقدام را مثبت ارزیابی کرد.