انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین 1397  ::  10:06

سرویس ترکیه

رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه:

در استفاده دولت مرکزی سوریه از سلاح شیمیایی تردید وجود دارد/ قدرت های جهانی از منطقه خارج شوند

سرویس ترکیه - کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه در اظهاراتی با اشاره به حملات دول غربی به سوریه عنوان کرد در استفاده دولت مرکزی سوریه از سلاح شیمیایی تردید وجود دارد و از  قدرت های جهانی خواست از منطقه خارج شوند.

به گزارش کردپرس به نقل از روزنامه دیوار، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق ترکیه که به استان مرزی ختای سفر کرده است در دیدار از پاسگاه مرزی ساکیز در این استان در اظهاراتی با اشاره به تحولات اخیر در سوریه عنوان کرد: جنگ داخلی و درگیری ها در سوریه می تواند تمام شود؟ به نظر بنده جواب به این سوال آری است به یک شرط. همان گونه که در سال 2013 نیز عرض کردم. در ترکیه با حضور سوریه، ایران، آمریکا، روسیه و سایر کشورهای عربی کنفرانس خاورمیانه را برگزار کنیم، در اینجا یک مشکل وجود دارد و آن مشکل باید حل شود. ولی این طرح مورد قبول واقع نشد. امروز نیز با یک رخداد دیگر روبه رو هستیم، حمله به سوریه با تکیه بر استفاده از سلاح شیمیایی توسط دولت مرکزی این کشور. قبل از هر چیزی این را واضح و آشکار بیان کنم، هر کسی که باشد هر دولتی که باشد استفاده از سلاح های شیمیایی یک جنایت علیه بشریت است. در این مسئله موردی وجود ندارد. ولی در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی و یا عدم استفاده از آن تردیدهایی وجود دارد. راه حل این مسئله بسیار ساده است، یک هیئت از سازمان ملل متحد باید فرستاده شود. آنان تشخیص می دهند که سلاح شیمیایی استفاده شده است یا خیر و اگر استفاده شده است در کدام کشور تولید شده است. باید این کار انجام شود.

وی در ادامه اظهارات خود تصریح کرد: بدون انجام دادن این اقدامات، جنگی که منطقه را وارد یک روند بسیار حساس خواهد کرد به هیچ عنوان درست ارزیابی نمی کنیم. خونی که ریخته می شود خون مسلمان است. این حملات با تکیه بر کدام دلایل و مدارک صورت می گیرد؟ سالیان سال است که در آنجا فلاکت وجود دارد، آمریکا و روسیه دست به زورآزمایی در آنجا زده اند. این کار را نه در کشور خود بلکه در خاورمیانه انجام می دهند. دیگر در خصوص منطقه باید همه دولت ها به همراه ترکیه نشسته و یک تصمیم بگیرند. ترکیه، ایران، عراق و سوریه باید پای میز مذاکره بنشینند. این 4 کشور در خصوص مشکلاتی که وجود دارد قابلیت حل و فصل مسائل را ندارند؟ نمی توانند مشکلات خود را خود حل کنند؟ اگر برای حل مشکلات خود قدرت های حاکم جهانی را وارد می کنید شما دولت نیستید. قدرت های جهانی باید از منطقه خارج شوند. نفت و گاز بلای جان انسان های اینجا شده است. این دولت ها برای کنترل نفت و گاز منطقه زمینه هر گونه درگیری را آماده می کنند. حمایت از جنگ به هیچ عنوان درست نیست. تا اجباری وجود نداشته باشد جنگ جنایت است.

 

کد خبرنگار: 30102