انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین 1397  ::  10:11

سرویس آذربايجان غربي

کردپرس گزارش می دهد:

آیا وعده رتبه بندی معلم ها اجرایی می شود؟

سرویس آذربایجان غربی-  مسئولان وعده دادند که رتبه‌بندی معلم ها که یک مرحله آن در سال 94 اجرا شد مرحله دوم آن از مهر 97 آغز شود.

به گزارش کردپرس، فروردین ماه چهار سال قبل نمایندگان مجلس با ۹۹ رأی موافق، ۶۱ رأی مخالف و ۲۱ رأی ممتنع از مجموع ۱۹۸ نماینده حاضر در صحن علنی با طرح رتبه بندی معلمان مخالفت کردند.

مجلسی ها دلیل مخالفت خود را تعریف نشدن منابع مالی لازم برای اجرا طرح رتبه بندی معلمان اعلام کردند.

در ماه‌های پایانی همان سال اعتراض فرهنگیان به وضعیت معیشتی و تأخیر در پرداخت مطالباتشان اوج گرفت و فرهنگیان با تجمع در مقابل مجلس خواستار بهبود وضعیت معیشتی خود و بازگرداندن معلم به جایگاه واقعی در جامعه شدند.

در نهایت اسفند ماه  93  هیئت دولت با طرح رتبه بندی معلمان موافقت کرد.

 براساس این مصوبه، مشمولان طرح طبقه‌بندی معلمان شامل آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان امور تربیتی، مشاوران، مراقبان سلامت، مدیران و معاونان مدارس و مجتمع‌های آموزشی و تربیتی براساس ضوابطی که به تصویب هیئت وزیران می‌رسد، رتبه‌بندی حرفه‌ای می‌شوند.

اوایل مهرماه ۹۴مرحله نخست رتبه بندی معلمان اجرا شد و به طور میانگین چیزی حدود ۲۰۰ هزار تومان به حقوق تعدادی از فرهنگیان اضافه شد. برخی آمارهای اعلام شده این رقم را 400 هزار تومان اعلام کرد.

مرحله ی دوم طرح رتبه بندی معلم ها، همچنان ناکام

اما مرحله ی دوم این طرح که به نظام رتبه‌بندی جدید شناخته می شود و عنوان طرح سنجش صلاحیت جدید نیز به عنوان طرح قبلی اضافه شد و بنا بر ادعای مسئولان آموزشی کشور، در کنار مشوق های مالی با اعمال صلاحیت‌های حرفه‌ای نیز همراه خواهد بود.

بر اساس اعلام مسئولان وزارت آموزش و پروروش نظام رتبه‌بندی جدید دارای ماهیتی مستقل و شبیه به آیین‌نامه استخدام اعضای هیات‌علمی دانشگاه‌هاست و دیگر نگاه کارمندی به معلم مطرح نیست. در این نظام معلمان همچون اساتید دانشگاهی هویتی کاملا علمی و تربیتی دارند و همان‌طور که اساتید در دانشگاه به‌عنوان تمام‌وقت هیات‌علمی هستند، در آموزش‌و‌پرورش هم معلمان تمام‌وقت هیات‌علمی تربیتی می‌شوند.

اما بر اساس برنامه‌ششم‌توسعه قرار شد، نظام پرداختی سامان‌یافته برای ارتقای کیفی و منزلت معلمان تدوین و اجرا شود. ایجاد نظام‌جامع رفاهی معلمان (نظام خاص پرداخت حقوق، تسهیلات رفاهی و... ) در ردیف برنامه‌های وزیر آموزش‌و‌پرورش در دولت دوازدهم قرار گرفته است. به‌گفته محمد بطحایی، یکی از راه‌های رسیدن به سرچشمه تحول، رسیدگی به نظام پرداختی و خدمات رفاهی و معیشتی نیروهای انسانی است.

اما این برنامه آموزش و پرورش نیز هیچگاه اجرایی نشد.

رتبه بندی معلم ها، شاید مهرماه امسال

در دی95، مدیرکل امور اداری، تشکیلات و تحول اداری وزارت آموزش‌و‌پرورش، از ادامه اجرای نظام رتبه‌بندی معلمان در سال96 خبر داد.

اما نظام رتبه بندی در سال 96 نیز شکل اجرایی به خود نگرفت و وزیر جدید آموزش و پرورش در همان سال (96)  از برنامه ریزی برای ارائه لایحه به مجلس جهت رتبه بندی معلمان در ماه های آینده خبر داد و گفت: احتمالا از مهرماه سال 97 بتوانیم رتبه‌بندی را به تدریج مستقر کنیم.