انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین 1397  ::  13:53

سرویس جهان

استفاده آمریکا از نیروهای اجیر شده در مناطق تحت کنترل کردهای سوریه

سرویس جهان- آمریکا تایید کرده است که برای مبارزه با داعش در عراق و سوریه از بیش از 5000 نیروی اجیر شده و مقاطعه کار امنیتی خصوصی استفاده کرده است.

 

به گزارش کردپرس، بر اساس گزارش فصلی وزارت دفاع آمریکا که هفته گذشته منتشر شده، ارتش این کشور از نیروهای اجیر شده یا مقاطعه کار امنیتی در کنار سربازان ارتش آمریکا در جریان حمایت از کردهای سوریه در مقابله با داعش استفاده کرده است.

بر اساس گزارش مذکور، آمریکا از 5508 نیروی اجیر شده در عراق و سوریه برای مقابله با داعش استفاده کرده است. همچنین اولین بار است از سرباز اجیر شده در سوریه استفاده کرده است. بیش از نیمی از این نیروهای اجیر شده شهروند آمریکا بوده و بقیه نیروهای محلی و یا از کشور سوم هستند.

انتشار این گزارش در حالی است که رییس جمهور آمریکا گفته است به زودی نیروهای ارتش این کشور در سوریه که حدود 2200 نفر هستند سوریه را ترک می کنند. این نیروها به کردهای سوریه در مبارزه با داعش کمک کردند اما حضور آنها در شهر منبج در شمال سوریه که ترکیه به دنبال بیرون راندن نیروهای کرد از این شهر است باعث ایجاد تنش میان دو متحد عضو ناتو شده است.

بر اساس گزارش مذکور، بیشتر نیروهای اجیر شده در سوریه به ارائه خدمات به 2200 نیروی آمریکایی از جمله تامین غذای گرم، سوخت و دیگر مایحتاج مشغول بوده و 30 درصد از آنها نیز در کار تامین لجستیک و ساخت و ساز مقر و پایگاه مشغول هستند.

کردهای سوریه نیز در مبارزات خود با داعش از نیروهای خارجی استفاده کرده اند. بر اساس گزارش رسانه های غربی، کردهای سوریه توانسته اند نزدیک به 1500 شهروند خارجی را برای مبارزه با داعش جذب کنند. اما بیشتر این نیروها به صورت داوطلبانه در کنار کردها مبارزه کردند و تاکنون نزدیک به 20 از آنها که شهروندان انگلیس، آمریکا، آلمان و استرالیا بودند در مقابله با داعش جان خود را از دست دادند.

پمپئو وزیر خارجه احتمالی آمریکا نیز که برای کسب رای نمایندگان آمریکا دو روز پیش به کنگره رفت، ادعا کرد آمریکا در جریان حمله آمریکا به نیروهای نزدیک به دولت سوریه در دیرالزور صدها تن از نیروهای اجیر شده روس را کشته است.

کد خبرنگار: 40101