انتشار:  یک‌شنبه 26 فروردین 1397  ::  15:07

سرویس اقلیم کردستان

پرداخت بودجه از سوی بغداد به اقلیم کردستان متوقف می‌شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان- عضو کمیسیون اقتصادی در مجلس عراق اعلام کرد که دولت این کشور پرداخت بودجه مربوط به حقوق کارمندان اقلیم کردستان را که ماه پیش آغاز کرده بود، متوقف کرده و پرداخت آن را منوط به اجرا کردن شروط تعیین شده در قانون بودجه 2018 کشور می داند.

به گزارش کردپرس، دولت عراق پیش از فرا رسیدن نوروز 317 میلیارد و 545 میلیون دینار را به عنوان سهم  بودجه اقلیم کردستان از بودجه 2018 عراق و به منظور پرداخت حقوق بخشی از کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان به اربیل پرداخت کرد، اما در حالی که برخی از مقامات اربیل و بغداد تأکید می کردند که پرداخت این مبلغ به اقلیم ادامه می یابد؛ جبار عبادی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس عراق از توقف پرداخت آن خبر داد.

وی که شخصیتی نزدیک به حیدر عبادی نخست وزیر عرق به شمار می آید؛ در گفتگو با سایتSNN خبری گفت که دولت عراق این مبلغ را فقط به عنوان اثبات حسن نیت خود برای حل اختلافات با اربیل و بهبود روابط دو جانبه پرداخت کرده و از ماه آینده، پرداخت آن مشروط بر اجرای شروط تعیین شده در بودجه 2018 عراق از سوی اقلیم کردستان و پرداخت تمامی درآمدهای نفتی و داخلی اقلیم به دولت مرکزی است.

همچنین گفت که دولت اقلیم کردستان برای دریافت این مبلغ از بغداد، باید ماهیانه 250 هزار بشکه نفت را به بغداد تحویل داده و افزون بر آن نیز تمامی درآمدهای داخلی را نیز باید به بغداد داده و دیگر شروط بودجه 2018 را نیز اجرایی کند و در غیر این صورت دولت عبادی در ماه های آینده، هیچ مبلغی را به اقلیم پرداخت نمی کند.

این در حالی است که مسائل مربوط به عدم پرداخت کامل و به موقع حقوق به کارمندان و حقوق بگیران اقلیم کردستان، در ماه گذشته میلادی موجب بروز اعتراضات خیابانی و اعتصابات گسترده ادامه‌دار، در شهرهای اقلیم شد.